Pueria jest z Tobą
gdy...
Jesteś w ciąży

Ciąża bliźniacza – rodzaje, objawy, przebieg i poród

Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście dla przyszłych rodziców. Ze względu na rozwój dwóch maluszków w łonie mamy ciąża ta przebiega nieco inaczej i wiąże się ze spotęgowaniem zmian zachodzących w organizmie kobiety. Czym charakteryzuje się ciąża mnoga, jak przebiegai kiedy na USG widać ciążę mnogą?

alt

Ciąża bliźniacza – na czym polega? Jakie są jej rodzaje?

Ciąża mnoga to moment, gdy w łonie kobiety rozwija się więcej niż jedno dziecko. Ciąża ta może mieć postać dwujajową lub jednojajową.

Ciąża bliźniacza dwujajowa to sytuacja, w której na etapie owulacji zostały uwolnione dwa pęcherzyki, zapłodnione następnie przez dwa niezależne plemniki 1. Bliźnięta mają po 50% genów każdego z rodzica, a więc są takie same w zakresie 25% genów 2.

Z kolei w przypadku ciąży bliźniaczej jednojajowej dochodzi do zapłodnienia jednego pęcherzyka, z którego na etapie podziałów komórkowych, wyodrębniają się dwa zarodki. Oznacza to, że z jednego embrionu rozwijają się 2 maluszki 2.

Ciążę bliźniaczą jednojajową dzieli się jeszcze na 3 rodzaje 2:

  • dwukosmówkowo-dwuowodniową,
  • jednokosmówkowo-dwuowodniowe,
  • jednokosmówkowo-jednoowodniowe.

Rozpoznanie i określenie konkretnego typu ciąży jest niezwykle istotne dla jej prawidłowego przebiegu oraz bezpieczeństwa maluchów 2. Dlatego też należy pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa i badaniach USG.

Ciąża bliźniacza dwujajowa i jednojajowa – co im sprzyja?

Wystąpieniu ciąży bliźniaczej sprzyjają przede wszystkim:

  • sztuczne metody zapłodnienia (np. in vitro) 2,
  • czynniki genetyczne (dziedziczność w linii żeńskiej, szczególnie w przypadku ciąży dwujajowej) 2,
  • leczenie niepłodności za pomocą specjalnych farmaceutyków 1.

Pewien wpływ na ten rodzaj ciąży może mieć również dieta, szczególnie bazująca w dużej ilości na wyrobach mlecznych 2.

Ciąża bliźniacza – objawy

Kobiety z większą predyspozycją do ciąży mnogiej na początku zadają sobie pytanie czy ciąża bliźniacza objawy ma takie same jak ciąża pojedyncza.

Brzuch w ciąży bliźniaczej może być nieco większy, gdyż każdy z maluszków posiada osobny organizm, oddzielne narządy i struktury anatomiczne 3, przez co potrzeba nieco więcej miejsca w brzuchu mamy. Jednak określenie rodzaju ciąży wyłącznie na podstawie objawów zewnętrznych jest niemal niemożliwe, dlatego zawsze należy wykonać USG.

Ciąża bliźniacza USG – kiedy wykonać?

Już w 4. tygodniu ciąży lekarz na podstawie USG jest w stanie określić, czy w brzuchu mamy rozwija się więcej niż jeden maluch. Badanie więc najlepiej wykonać ok. 4. lub 5. tygodnia ciąży – w 5. tygodniu ginekolog może wyodrębnić konkretny typ ciąży mnogiej, tzn. określić kosmówkowość i owodniowość maluszków. Jest to niezwykle istotne dla dalszej opieki prenatalnej nad kobietą. Badanie powinno być najpóźniej wykonane do 13. tygodnia ciąży 2.

Ciąża bliźniacza USG – jak lekarz rozpoznaje rodzaj ciąży?

Na etapie badań USG lekarz może określić kosmówkowość i owodniowość maluchów. Ciąża dwukosmówkowa na badaniu widoczna jest w postaci trójkąta – maluszki rozdzielone są grubą warstwą błony. Z kolei w przypadku ciąży jednokosmówkowej błona ta jest bardzo cienka, co na badaniu kształtem przypomina literę T 2.

Poród w przypadku ciąży bliźniaczej jest nieco bardziej skomplikowany i wiąże się z większym ryzykiem pewnych powikłań 4. Dlatego też w trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo malucha należy dbać o badania prenatalne oraz pozostać pod regularną opieką ginekologa.


  1. Skrzypulec-Plinta V., Ciąża bliźniacza dwujajowa, Medycyna Praktyczna, dostęp: 9.11.2021
  2. Pawłosek A., Częstość powikłań matczynych i płodowych w ciążach bliźniaczych powstałych w wyniku technik wspomaganego rozrodu oraz w ciążach bliźniaczych powstałych w sposób naturalny, Rozprawa na stopień doktora nauk medycznych, Wrocław, 2019.
  3. Alkhateeb M., Early Prenatal Diagnosis of Thoracopagus Twins by Ultrasound, Acta Informatica Medica, 2015
  4. Bomba-Opoń D., Wielgoś M., Standardy opieki okołoporodowej w przypadkach występowania określonych powikłań, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2016.