Pueria jest z Tobą
gdy...
Planujesz dziecko

Szkoła rodzenia – czy warto i czego możesz się tam nauczyć?

Szkoły rodzenia stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Ich program może się nieco różnić w zależności od koncepcji przyjętej przez daną placówkę, jednak głównym zadaniem jest przede wszystkim przygotować rodziców do przyjścia dziecka na świat.

alt

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia? Czego można się spodziewać? Szkoła rodzenia – od kiedy zacząć chodzić na zajęcia? Odpowiadamy!

Szkoła rodzenia – w jaki sposób może pomóc?

Ciąża i przyjście dziecka na świat to ogromna zmiana w życiu. Dla rodziców, którzy spodziewają się swojej pierwszej pociechy, to dodatkowy stres związany z wejściem w nową rolę.

Pojawiają się miliony pytań i obaw. I właśnie wtedy z pomocą przychodzą szkoły rodzenia.

Edukacja

Placówki te nastawione są przede wszystkim na edukację przyszłych rodziców – oswojenie ich z tym, jak przebiega ciąża, uświadomienie pewnych aspektów oraz przygotowanie na pierwsze dni z maluszkiem1.

Techniki oddechowe i relaksacja

Wiedza zdobyta podczas zajęć oraz nauka efektywnego oddychania, relaksacji i większej kontroli nad własnym ciałem, pomaga przyszłym mamom zredukować lęk i zyskać więcej pewności w nowej roli2.

Szkoła rodzenia pomaga również złagodzić strach, związany z samym porodem naturalnym3.

Techniki oddechowe i relaksacja

Szkoły rodzenia nastawione są przede wszystkim na psychoedukację oraz odpowiednią aktywność fizyczną (np. ćwiczenia oddechowe, elementy jogi).

Podczas uczestnictwa w zajęciach rodzice powinni dowiedzieć się, m.in. o tym1:

  • jak przebiega ciąża, czego można się spodziewać, na co trzeba być gotowym. Ma to na celu zwiększenie świadomości i zyskanie pewności przez rodziców;
  • jak będzie wyglądać prawidłowy rozwój dziecka na poszczególnych etapach;
  • jak będzie wyglądać poród, na co się przygotować, jak oswoić lęk i związane z tym obawy;
  • jak opiekować się maluszkiem w pierwszych dniach jego życia i po powrocie do domu (np. jak kąpać niemowlę).

Oprócz tego w trakcie całego cyklu przyszła mama powinna dowiedzieć się o karmieniu piersią1 – poznać prawidłową technikę oraz problemy, z którymi może się spotkać (np. ból piersi czy sytuacja, gdy dziecko nie chce pobierać pokarmu).

Aktywność fizyczna w szkołach rodzenia

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna na etapie ciąży, gdy pomaga lepiej dotlenić organizm mamy i znajdującej się w brzuszku pociechy4.

W ramach szkoły rodzenia mamy uczone są także prawidłowej techniki oddechu, co sprzyja nie tylko lepszemu dotlenieniu, ale również wpływa relaksująco i kojąco na całe ciało4.

Pozostała aktywność fizyczna powinna być dopasowana indywidualnie do każdej mamy (poza zajęciami, najlepiej przy konsultacji z fizjoterapeutą)4.

Aktywność fizyczna w szkołach rodzenia

Koszt udziału w zajęciach szkoły rodzenia zależy od rodzaju placówki. Niektóre szkoły funkcjonują bezpłatnie i są finansowane m.in. z funduszy samorządowych, NFZ czy różnych stowarzyszeń1.

W przypadku prywatnych i płatnych szkół ceny są bardzo różnorodne – mogą wahać się w granicach od 100 zł do 500 złotych za całościowy udział w zajęciach1.

Aktywność fizyczna w szkołach rodzenia

Uczestnictwo w szkole rodzenia zwykle trwa przez ok. 2–3 miesiące, co wystarcza, aby odpowiednio przygotować rodziców na przyjście maluszka1.

Udział w zajęciach najlepiej rozpocząć w okolicy 24.–25. tygodnia ciąży. Co istotne, aby móc wziąć udział w spotkaniach, przyszła mama musi przedstawić zaświadczenie od ginekologa1.

Dokument ten powinien informować o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach. Dla mam z grupy podwyższonego ryzyka często organizowane są inne zajęcia, uwzględniające specyfikę danych problemów1.


  1. Samela-Gazda M., Przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. II trymestr ciąży, [w:] Medycyna Praktyczna, 2013, dostęp: 9.12.2021.
  2. Kowalska J., Aktywność fizyczna i szkoła rodzenia w czasie ciąży a poziom postrzeganego stresu i objawów depresyjnych u kobiet po porodzie, [w:] Psychiatria Polska, 2014.
  3. Szymański S., Wpływ zajęć w szkole rodzenia na zmniejszenie lęku porodowego, [w:] Pielęgniarstwo Polskie, 2017.
  4. Sass A., Mączka M., Szkoła rodzenia – sposób na realizację aktywności fizycznej kobiet w ciąży?, [w:] HYGEIA public health, 2013.