Pueria jest z Tobą
gdy...
Planujesz dziecko

Jaki śluz przed okresem, a jaki po zapłodnieniu?

Śluz szyjkowy, produkowany przez szyjkę macicy, pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie. Poza wsparciem procesów płodności umożliwia również wdrożenie naturalnych metod antykoncepcji. Umiejętność rozróżniania tego, jak wygląda śluz przed okresem, a jak po zapłodnieniu, zwiększa samoświadomość kobiety i daje jej większy wgląd w kontrolę swojego ciała. Jakie funkcje pełni śluz? Jak odróżnić upławy przed okresem od śluzu po zapłodnieniu? Odpowiadamy!

alt

Śluz szyjkowy – jakie ma właściwości?

Śluz, produkowany przez szyjkę macicy, jest zawiesiną o żelowej konsystencji. Jego głównym przeznaczeniem jest zwiększenie żywotności plemników i zapewnienie im odpowiednich warunków do przetrwania. Dlatego też w swoim składzie posiada substancję odżywiające, m.in. 1:

  • białka,
  • elektrolity.

Substancje te połączone są wodą, dzięki czemu powstaje charakterystyczna zawiesina 1. Do głównych funkcji śluzu szyjki macicy należy:

  • zapewnienie odpowiedniego środowiska do przetrwania plemników,
  • ochrona dróg rodnych 2.

Śluz zmniejsza ryzyko wchłaniania się drobnoustrojóww dalsze części dróg rodnych, jest pewnego rodzaju blokadą.

Z kolei po zapłodnieniu śluz nie tylko ułatwia przetrwanie plemnikom, ale wspomaga również ich przenikanie do dalszych części dróg rodnych, zapewnia im odżywienie i chroni przed działaniem szkodliwych czynników. Dodatkowo dzięki odpowiedniej strukturze śluz dokonuje selekcji – oddziela zdrowe plemniki od dysfunkcyjnych i patologicznych 2.

Śluz przed okresem – jak zmienia się jego objętość?

Wzrost ilości śluzu można zaobserwować tuż przed etapem owulacji, co wiąże się ze zwiększonym stężeniem estrogenów. Z kolei po owulacji w organizmie występuje wyższe stężenie progesteronu działającego hamująco na wydzielanie śluzu 2.

Dlatego też po owulacji obserwuje się małe ilości wydzieliny 1. Szacuje się, że dzienna produkcja śluzu w okresie owulacji wynosi ok. 600 mg/doba, gdzie dla porównania, w przypadku pozostałych faz cyklu, jego ilość waha się w granicach 20–60 mg/doba. Tak więc upławy przed okresem (w fazie lutealnej) są gęste i lepkie 2.

Obserwacja śluzu przez cały cykl miesiączkowy umożliwia ocenienie dni płodnych i niepłodnych, co przez niektóre kobiety wykorzystywane jest do naturalnego planowania ciąży bądź zabezpieczania się przed nią. Co istotne, aby nauczyć się rozpoznawać dni płodne i niepłodne, należy obserwować swój organizm przez minimum 3 miesiące, do roku 3.

Jaki śluz przed okresem a jaki po zapłodnieniu – rozróżnienie

Aby ocenić, czy doszło do zapłodnienia czy nie, zawsze należy wykonać test ciążowy i udać się na badania do lekarza. Można jednak wstępnie, dla własnej wiedzy i samoświadomości, spróbować ocenić, czy pojawiające się upławy zwiastują fazę lutealną 2 (w trakcie której pojawia się krwawienie, czyli tzw. okres), czy mogą sygnalizować zapłodnienie.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie:Jaki śluz przed okresem a jaki po zapłodnieniu, należy najpierw poznać kryteria jego rozróżniania, do którego należy przede wszystkim gęstość i lepkość śluzu 2.

Upławy przed okresem są gęste i lepkie, natomiast w pozostałych fazach cyklu, zwłaszcza przed owulacją, są wodniste i mają niską gęstość 2. Z kolei po zapłodnieniu śluz staje się bardzo gęsty i zamyka ujście do szyjki macicy, tworząc tzw. czop śluzowy wydalany przy porodzie 4.

W przerwach między jedną miesiączką, a drugą może pojawić się wydzielina o nieco różowej bądź brunatnej barwie – wówczas jest to śluz z domieszką krwi i świadczy o międzymiesiączkowych krwawieniach powstających m.in. na skutek przyjmowania antykoncepcji 5.


  1. Cohen S., Przegląd kliniczny: niepłodność, Wydawnictwo Lekarskie.
  2. Sobstyl M., Czynnik szyjkowy niepłodności, Przegląd Menopauzalny, 2007.
  3. Dębski R., Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży, Ginekologia Polska, 2007.
  4. Bacz, A. “Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży”, Medycyna Praktyczna, dostęp: 12.10.2021
  5. Stefanowicz, E. “Krwawienia między miesiączkami”, dostęp: 12.10.2021