Pueria jest z Tobą
gdy...
Karmisz piersią

Czy dieta odchudzająca po porodzie to dobry pomysł?

Odchudzanie po ciąży to temat, który budzi mnóstwo kontrowersji. Niektóre kobiety niedługo po porodzie wdrażają dietę odchudzającą i zaczynają robić wyczerpujące treningi. Chcą w ten sposób przyspieszyć powrót do wagi sprzed ciąży i pozbyć się ciążowych krągłości. Tylko czy dieta odchudzająca po ciąży aby na pewno jest dobra dla zdrowia? Sprawdź, kiedy powinno się zacząć odchudzanie po porodzie.

alt

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Przez okres 9. miesięcy w organizmie przyszłej mamy zachodzą ogromne zmiany, a niektóre z nich widać gołym okiem. Kobieta w ciąży przede wszystkim przybiera na wadze – średnio przyrost wagi to kilkanaście kilogramów. O ile dodatkowe kilogramy nikomu nie przeszkadzają w ciąży, to po porodzie już tak. To naturalne, że po porodzie chce się jak najszybciej wrócić do swojej wagi sprzed ciąży. Pojawia się pytanie, jak schudnąć po ciąży, by nie wyrządzić sobie krzywdy?

Odchudzanie po ciąży – czy jest bezpieczne?

Dieta odchudzająca po porodzie to nie najlepszy pomysł. Nie będzie służyć ani świeżo upieczonej mamie, ani maluszkowi, jeśli będzie on karmiony piersią. Odchudzanie się zaraz po ciąży, w szczególności, gdy dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, może prowadzić do wystąpienia niedoborów pokarmowych 1.

Matka karmiąca powinna brać pod uwagę, że dieta po porodzie musi dostarczyć jej i maluszkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ważna jest także kaloryczność przyjmowanych pokarmów. Trzeba uwzględnić własny wydatek energetyczny i ten związany z laktacją, który wynosi 625 kcal/dobę. Szacuje się, że ok. 500 kcal powinno być dostarczane wraz z pożywieniem, a reszta powinna pochodzić z zapasów tkanki tłuszczowej.

Stosowanie odchudzającej diety po cesarce, jak i po porodzie naturalnym może doprowadzić do sytuacji, że dieta nie będzie w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Ponadto decydując się na odchudzanie w ten sposób, można pozbawić się ważnych dla siebie i dziecka składników, niezbędnych do utrzymania dobrej kondycji i prawidłowego rozwoju.

Ile trwa powrót do wagi sprzed ciąży?

Zdajemy sobie sprawę, że odpowiedź na to pytanie nie ucieszy większości mam, gdyż brzmi ona: to zależy. Każdy organizm jest inny – jedna kobieta może potrzebować raptem kilka miesięcy, aby wrócić do formy, drugiej zajmie to dwa lata, a ciało trzeciej już nigdy nie będzie wyglądać tak, jak przed ciążą.

Jak będzie w Twoim przypadku? Ciężko powiedzieć. Wpływa na to wiele różnych czynników, jak choćby to, jak dużo przytyłaś w czasie ciąży. Niebagatelne znaczenie ma również sposób odżywiania w czasie ciąży. Zazwyczaj kobiety, które dbają o siebie przed ciążą i w jej trakcie, stosują zdrową dietę, są aktywne fizycznie, szybciej odzyskują wagę sprzed ciąży niż te, które tego nie robią. 2,3

Dieta odchudzająca po porodzie – kiedy można ją zacząć?

Stosowanie restrykcyjnych diet odchudzających po urodzeniu dziecka jest niewskazane, ale za to zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę można wdrożyć od razu po porodzie. Zależy Ci na tym, aby szybko zrzucić kilogramy po ciąży? Podejdź do tematu odchudzania z głową. Unikaj pustych kalorii, a jeśli po upływie 1,5-2 miesięcy nie zauważysz różnicy na wadze, zacznij stopniowo zmniejszać kaloryczność posiłków. Jeśli karmisz swoje dziecko piersią, pamiętaj, by jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Postaraj się być aktywną fizycznie – regularne spacery wspomogą proces odchudzania. I – co najważniejsze – bądź cierpliwa. Efekty Twoich starań prędzej czy później się pojawią, musisz na to tylko trochę poczekać.


  1. Jeleń K., Wiens F., Paluszyńska D. i in., Odżywianie w okresie ciąży i laktacji a ryzyko wystąpienia choroby atopowej u dziecka, Standardy Medyczne, Pediatria, 2015, T. 12, 587-592.
  2. Lindemann O., Ortembeg A., Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik, Wyd. Bellona, 2008.
  3. Roizen M., Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy, Septem, 2013.