Pueria jest z Tobą
gdy...
Suplementacja w ciąży

Wybieraj świadomie. Czy wiesz co to znaczy clean label?

Clean label to popularny w ostatnim czasie trend w sektorze związanym z żywnością Jest wyrazem coraz większej świadomości konsumentów, którzy chcą sięgać po produkty o jak najbardziej prostym składzie. Clean label, czyli „czysta etykieta” daje gwarancję przejrzystości co do substancji dodatkowych zawartych w produkcie.

alt

Na czym dokładnie polega tzw. „czysta etykieta”? Dlaczego warto wybierać produkty z tej kategorii? Odpowiadamy!

Clean label – na czym polega?

Rynek zawsze dostosowuje się do konsumentów, tak więc rosnąca w ostatnim czasie świadomość na temat wielu składników dodatkowych sprawia, że producenci wprowadzają liczne zmiany w produkcji i etykietowaniu 1 .

Przede wszystkim obecnie wiele osób poszukuje produktów, zarówno spożywczych (np. suplementów diety), jak i innych o wysokiej jakości, bazujących na jak najbardziej prostych składach bez dodatków konserwantów, wypełniaczy i tego typu substancji dodatkowych 1.

Idea clean label, czyli „czystej etykiety”, polega więc przede wszystkim na poprawie jakości żywności w tym suplementów diety. Jej celem jest dążenie do maksymalnego ograniczenia produktów mocno syntetycznych, jak np. barwniki czy konserwanty 2.

Preparaty wpisujące się w nurt czystej etykiety charakteryzują się możliwie najprostszym składem.

Clean label – czy jest regulowany prawnie?

Ogólne zasady etykietowania żywności i farmaceutyków są regulowane przez prawo unijne 2 oraz krajowe. Natomiast kwestia „czystej etykiety” nie została jasno sformułowana. Oznacza to, że nie ma jednej definicji, która mówiłaby, jakie czynniki należy spełnić, aby dany produkt uznać za spełniający wymagania tej koncepcji 3.

Na ten moment za produkty clean label można przyjąć te, które mają prosty i jasny dla konsumenta skład. Dodatkowo suplement/żywność nie zawiera zbędnych dodatków, a cały skład opiera się, na w miarę możliwości, naturalnych składnikach .

Które składniki budzą obawy wśród konsumentów?

Wśród konsumentów obawy budzą wszelkie składniki, zawierające oznacznik „E”. Nie wszystkie z nich są jednak szkodliwe.

Substancje, które budzą pewne obawy i mogą być zastępowane innymi, bardziej naturalnymi składnikami, to 3:

  • E102 (tartrazyna),
  • E104 (żółcień chinolinowa),
  • E110 (żółcień pomarańczowa),
  • E122 (azorubina),
  • E124 (czerwień koszenilowa A),
  • E129 (czerwień allura),
  • E171 (dwutlenek tytanu).

6 maja 2021 roku ukazała się opinia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dotycząca bezpieczeństwa dwutlenku tytanu E 171 pt.: Safety assessment of titanium dioxide, EFSA Journal 2021; 19(5):6585 4. W opinii EFSA stwierdzono, że nie można wykluczyć działania genotoksycznego dwutlenku tytanu, a zatem bezpieczeństwo tej substancji dodatkowej nie jest potwierdzone.

W okresie prekoncepcji, ciąży i karmienia piersią, warto wybierać suplementy z „czystą etykietą”, bez zbędnych dodatków tj.: substancji wypełniających, przeciwzbrylających, glazurujących, barwników i konserwantów, które przyszłej mamie nie są do niczego potrzebne.


  1. Shinjae, P., Yong-Ro, K, Clean label starch: production, physicochemical characteristics, and industrial applications, [w:] Food Science and Biotechnology, 30, 2021.
  2. Cegiełka, A, Clean label as one of the leading trends in the meat industry in the world and in Poland – a review, [w:] Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 71, 2020.
  3. Rakowski, A., Czysta etykieta – nowy trend w farmaceutykach, 2018.
  4. “Scientific Opinion on the re-evaluation of iron oxides and hydroxides (E172) as food additives”, EFSA Panel on Food Additives and Nutrient Sources added to Food, 2015., dostęp: 20.09.2021