Stres w ciąży nie służy ani mamie, ani dziecku. To jeden z najczęstszych problemów ciężarnych kobiet. Jego źródłem w tym szczególnym czasie może być niepokój o zdrowie dziecka, strach przed porodem i związanymi z nim komplikacjami, obawa przed wejściem w rolę matki czy nawet sama ciąża. Ze względu na dużą szkodliwość stresu w ciąży należy nauczyć się sobie z nim radzić. Poznaj sprawdzone sposoby na stres w ciąży.
Stres w ciąży może mieć różnorakie podłoże, najczęściej jednak ma mniejszy lub większy związek z samą ciążą. Sytuacją szczególnie trudną emocjonalnie jest ciąża przebiegająca z nieprawidłowościami. Nieodłącznym elementem takiego stanu jest przygnębienie, smutek, załamanie. 1.
Stan zdrowia kobiety w czasie ciąży ma istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka 2. Wpływ na przebieg ciąży ma również samopoczucie psychiczne i przeżywane przez ciężarną emocje 3.
Skutki stresu w ciąży mogą być odczuwane zarówno przez matkę, jak i dziecko. Zaburzenia nastroju mogą negatywnie wpłynąć na rozwój układu nerwowego płodu i funkcjonowanie układu podwzgórzowo-przysadkowego, co w przyszłości przekłada się na zdolność uczenia się, rozwój ruchowy czy zachowane dziecka 4.
Ze względu na negatywne skutki stresu w ciąży przyszła mama powinna znać skuteczne sposoby łagodzenia go i wykorzystywać je w momencie, gdy stres przejmie kontrolę nad emocjami. Przykładowe metody rozładowywania stresu w ciąży znajdziesz poniżej.
Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych zarazem sposobów radzenia sobie ze stresem w ciąży są ćwiczenia oddechowe. Duży nakład na oddech kładzie się np. podczas pilatesu. Ćwiczenia wykonywane w ramach tej techniki kładą nacisk na właściwy rytm oddechu, który powinien być kontrolowany w odpowiednim dla danego ćwiczenia momencie 5.
Wiedzę i umiejętności, jak prawidłowo oddychać w ciąży, aby złagodzić skutki stresu, można nabyć także w szkole rodzenia. Istnieją dowody na to, że dzięki nim kobiety są spokojniejsze w trakcie porodu i umieją zsynchronizować oddech z rytmem skurczów macicy 6.
Ruch wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale też psychiczną, w tym przede wszystkim pozwala rozładować stres. Kobietom w ciąży polecana jest w szczególności joga. Praktyka jogi podczas ciąży wpływa na utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia i stanu psychicznego kobiety, zapewniając mniejszy poziom stresu zarówno u kobiety, jak i u dziecka 5.
Pomóc rozładować nagromadzony stres może tak naprawdę każdy rodzaj aktywności fizycznej. Dlatego jeśli tylko nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, kobieta w ciąży powinna regularnie wykonywać ćwiczenia ogólnokondycyjne, ćwiczyć z piłką, wykonywać ćwiczenia w wodzie, uprawiać nordic walking czy chodzić na spacery.
Każda ciężarna powinna znać metody rozładowywania stresu w ciąży i regularnie z nich korzystać. Pozwolą one złagodzić nerwowość i tym samym ustrzec się negatywnych jej skutków.
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35,
02-822 Warszawa,
(71) 714 94 00,
fax: (71) 714 94 10