Pueria jest z Tobą
gdy...
Jesteś w ciąży

Pierwsze dni noworodka w domu – jak się na to przygotować?

W końcu nadchodzi ten upragniony dzień – możesz zabrać swoje dziecko do domu. W głowie jednak pojawiają się liczne pytania odnośnie do tego, jak się przygotować, co powinno się znaleźć w domu i co zrobić, aby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki w pierwszych dniach.

alt

Jaka temperatura powinna być w pokoju, w co ubierać noworodka w domu oraz jak się przygotować na pierwsze dni noworodka w domu? Odpowiadamy!

Noworodek w domu – jak się przygotować?

Na pierwsze dni noworodka w domu warto przygotować się wcześniej. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wyprawkę i zaopatrzyć się we wszystkie akcesoria niezbędne przy opiece.

Podstawą są przede wszystkim pieluchy, które w pierwszych miesiącach życia potrzebne są w dużych ilościach. Poza tym, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie łóżeczka – kocyk, pościel czy ręcznik po kąpieli 1. Aby ułatwić sobie kompletowanie wyprawki, najlepiej sporządzić gotową listę.

Co trzeba mieć dla noworodka w domu?

Poza wspomnianymi wyżej akcesoriami należy wcześniej przygotować również ubranka i odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Wybierając ubranka, należy kierować się jakością tkanin. Dla noworodków najlepszym wyborem jest bawełna – tkanina ta nie uczula, jest gładka i przyjemna dla skóry 2.

Zawsze po zakupie ubranka warto wyprać. Jeśli pierwsze dni z noworodkiem w domu wypadają w okresie jesienno-zimowym, to wcześniej trzeba kupić również kurtkę i czapkę, aby móc spacerować z dzieckiem 1.

Oprócz tego warto zaopatrzyć się w pomocne akcesoria, m.in. 1:

  • termometr do wody i do mierzenia temperatury ciała,
  • akcesoria do usuwania wydzieliny z nosa,
  • patyczki higieniczne,
  • szczotkę do włosów czy cążki do obcinania paznokci.

W ramach wyprawki warto również wcześniej zakupić wanienkę, łóżeczko oraz wózek – ułatwi to późniejszą opiekę nad dzieckiem 1.

Noworodek w domu – jakie kosmetyki kupić?

Pojawienie się nowego członka rodziny wymaga również zaopatrzenia się w odpowiednie kosmetyki. Skóra dziecka jest zdecydowanie bardziej wrażliwa, dlatego należy stosować kosmetyki wyłącznie przeznaczone dla dzieci 1.

Pozostałe mogą być zbyt drażniące. W tej kwestii należy także zwrócić uwagę na proszek i wybrać taki, który nie będzie pozostawiał drażniących substancji na ubrankach 1 – najlepiej, aby był hipoalergiczny.

Podstawowe kosmetyki, przydatne w pielęgnacji ciała noworodka to: delikatny środek myjący (żel, mydło) konieczne przeznaczony dla dzieci, oliwka, krem ochronny, sól fizjologiczna oraz chusteczki nawilżające 1.

Jak ubierać noworodka zimą w domu?

Proces termoregulacji u noworodków zachodzi nieco inaczej niż u osób dorosłych, jednak poziom odczuwalnej temperatury jest podobny. Dlatego nie warto zbyt grubo ubierać dziecka (jeśli to nie jest konieczne), gdyż łatwo wówczas doprowadzić do przegrzania 2.

Zimą zawsze należy pamiętać o czapce podczas spaceru (w pierwszych tygodniach powinny być one dość krótkie, ok. 10–15 minut). Natomiast w domu należy dbać o optymalną temperaturę, a dziecko może spędzać czas w zwykłych ubraniach 2.

Temperatura w pomieszczeniu nie może być zbyt wysoka, gdyż będzie sprzyjać przegrzaniu organizmu, a nawet wysuszaniu śluzówki dziecka . Najbardziej optymalna temperatura waha się w granicach ok. 20–21 stopni Celsjusza w okresie zimowym. Należy również unikać układania dziecka blisko grzejnika [ ^2].

Pierwsze dni z dzieckiem w domu są stresujące dla rodziców, jednak odpowiednie przygotowanie sprawi, że poczujesz się pewniej w nowej roli.


  1. Samela-Gazda M., Kochanek A., Przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. III trymestr ciąży, Medycyna Praktyczna, dostęp: 9.11.2021
  2. Grygalewicz J., Jak ubierać małe dziecko?, Medycyna Praktyczna, dostęp: 9.11.2021