Pueria jest z Tobą
gdy...
Planujesz dziecko

Jak zaplanować płeć dziecka? Czy to możliwe?

Planowanie płci dziecka to temat, który interesuje wielu przyszłych rodziców. Zastanawiają się, czy możliwe jest to, aby odpowiednio się przygotować i wpłynąć na płeć, korzystając z metod medycznych czy tzw. ludowych. Co na to biologia? Jak zaplanować płeć dziecka? – czy jest to w ogóle możliwe? Jak wygląda etap kształtowania się płci? Odpowiadamy!

alt

Płeć dziecka – od czego zależy?

Płeć dziecka zależy od rodzaju plemnika, który połączy się z komórką jajową i doprowadzi do zapłodnienia. W kwestii płci kluczową rolę odgrywają tzw. chromosomy płciowe.

Pozwalają one na kształtowanie się męskiej bądź żeńskiej płci. W przypadku dziewczynek chromosomy płci to XX. W przypadku chłopców – XY. Komórka jajowa, jako struktura żeńska, ma zawsze do zaoferowania chromosom X 1.

To, czy z zapłodnionej komórki rozwinie się chłopczyk czy dziewczynka, zależne jest od chromosomu plemnika. Jeśli ma on chromosom X, to maluszek będzie mieć płeć żeńską. Jeśli z kolei ma chromosom Y, to na świat przyjdzie chłopczyk 2.

Są to więc procesy zachodzące już w trakcie zapłodnienia i niepodlegające żadnym czynnikom zewnętrznym. Dodatkowo, plemnik losowo łączy się z komórką jajową i do samego końca nie wiadomo, który ostatecznie się z nią połączy.

Planowanie płci dziecka – jak kształtuje się płeć?

Jedni rodzice marzą o tym, aby mieć syna, inni pragną, aby urodziła im się córka. Często te pragnienia są tak silne, że rodzice poszukują różnych metod mogących wpłynąć na płeć dziecka. Znane są liczne, tzw. ludowe metody, które mają sprzyjać określonej płci dziecka.

Aby móc sobie odpowiedzieć na pytanie Czy można zaplanować płeć dziecka?, należy prześledzić cały cykl zapłodnienia i etap kształtowania się płci.

  1. Zapłodnienie zaczyna się w momencie, gdy plemnik połączy się z komórką jajową, co prowadzi do powstania zygoty. Ma ona pełny zestaw chromosomów (46), w których znajduje się cała informacja genetyczna małego organizmu. W chromosomach zawarta jest również informacja o płci 2.
  2. Proces jej kształtowania rozpoczyna się średnio po upływie ok. 30 godzin od zapłodnienia i wiąże się z podziałami zygoty. W wyniku tego procesu tworzy się tzw. morula, z której z kolei powstaje blastocysta. Na tym etapie dochodzi do implantacji zarodka, czyli jego zagnieżdżenia 2.

Jak widać, płeć jest jedną z pierwszych rzeczy, która zaczyna kształtować się u dziecka. Proces jej powstawania zachodzi po bardzo krótkim czasie od zapłodnienia, w związku z czym żadne działania podejmowane po czasie zapłodnienia nie są w stanie wpłynąć na płeć dziecka.

Jak wpłynąć na płeć dziecka – czy to w ogóle możliwe?

Kształtowanie się płci dziecka zależy wyłącznie od tego, jaki plemnik połączy się z komórką jajową. Jest to proces zupełnie losowy i niezależny od jakichkolwiek czynników. W związku z tym odpowiedź na pytanie: Jak zaplanować płeć dziecka?, brzmi: To niemożliwe. Jest to proces niezależny, w związku z czym żadne działania podejmowane zarówno przed ciążą, jak i po okresie zapłodnienia nie będą miały żadnego wpływu na płeć dziecka.

Naturalne sposoby i tzw. ludowe metody przekonujące o tym, iż można w pewien sposób zdeterminować płeć dziecka, stoją w całkowitej sprzeczności z tym, co mówi biologia i badania nad procesami kształtowania się płci.

Metody te mogą urozmaicić życie seksualne przyszłych rodziców, jednak z pewnością w żaden sposób nie wpłyną na płeć dziecka.


  1. Skrzypulec-Plinta V., Planowanie płci dziecka, Medycyna Praktyczna, dostęp: 12.10.2021.
  2. Barczyński B., Poczęcie dziecka, Medycyna Praktyczna dostęp: 12.10.2021.