Pueria jest z Tobą
gdy...
Karmisz piersią

Jak pielęgnować bliznę po cesarce

Na cesarskie cięcie decyduje się coraz więcej kobiet. Niekiedy jest ono przeprowadzane na życzenie pacjentki, a czasem wynika z zalecenia lekarza. Blizna po cesarce wymaga kompleksowej pielęgnacji, co zapobiega powikłaniom i korzystanie wpływa na procesy gojenia. Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu? Co stosować?

alt

Cesarka i blizna – jak przebiega proces gojenia rany?

Proces gojenia się rany jest dość skomplikowany i wieloetapowy. Biorą w nim udział liczne komórki organizmu, których celem jest jak najszybsze zabliźnienie, co chroni organizm przed wnikaniem patogenów. Etap gojenia rany przebiega w 3 fazach.1

  1. Faza zapalenia – obejmuje pierwszy tydzień po zabiegu. Rana zwykle znajduje się pod opatrunkiem, jest ona szczególnie wrażliwa. Etap ten jest niemal najważniejszy w prawidłowym gojeniu. Największą aktywność wykazują tu cytokiny prozapalne, czyli komórki wywołujące stan zapalny.
  2. Faza proliferacji i angiogenezy – jest to etap przejściowy, trwający od 1 do 2 miesięcy. W tym okresie przede wszystkim swój rozmiar zwiększają komórki rany, co przyspiesza jej gojenie.
  3. Faza modelowania – trwa od pół roku do 2 lat. W fazie tej specjaliści mogą wstępnie ocenić czy pojawiły się zrosty. Na tym etapie pojawia się zjawisko tzw. “przebudowy”, co polega m.in. na kurczeniu blizny.

Proces gojenia się rany trwa bardzo długo i wymaga szczególnej dbałości. Blizna po cesarce powinna być pielęgnowana za pomocą odpowiednich preparatów i rehabilitacji. Zalecana może być również interwencja chirurgiczna oraz zmiana sposobu odżywiania się.1

Blizna po cesarskim cięciu a zrosty – jakie są skutki nieprawidłowego zabliźnienia rany?

Blizna po cesarce u każdego goi się w inny sposób. Nie zawsze daje estetyczny efekt, a niekiedy jej nieprawidłowy wzrost może przysporzyć sporego dyskomfortu świeżo upieczonej mamie.

Najczęstszą dolegliwością wizualną jest przerost tkanki głęboko ukrytej pod skórą, co daje efekt “pofalowania” blizny. Nie jest ona gładka i płaska, przez co może sprawiać wrażenie zwisającej. Niewłaściwe zabliźnienie rany wpływa również na:1

  • odczuwanie dolegliwości bólowych, zwłaszcza w obrębie miednicy. Z czasem mogą rzutować również na kręgosłup;
  • ryzyko rozwoju niedrożności jelit;
  • trudniejsze zajście w kolejną ciążę.

Właściwa i kompleksowa pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu sprzyja poprawnemu zabliźnieniu się rany.

Blizna po cięciu cesarskim – jak dbać?

Przez pierwszy tydzień na bliznę po cesarce zakłada się specjalny opatrunek. Po jego usunięciu ranę należy przemywać z użyciem delikatnych środków, pozbawionych substancji drażniących2.

Przez okres pierwszych dni warto aby mama zadbała o swój komfort, czyli noszenie luźnych, przewiewnych ubrań. Wpływają one nie tylko pozytywnie na gojenie się rany (dzięki cyrkulacji powietrza proces zabliźniania zachodzi sprawniej), ale pozwalają również uniknąć m.in. obcierania naciętego miejsca2.

Blizna po cesarce – jakie preparaty stosować?

Wybór maści czy żeli, wspomagających gojenie się blizn, jest ogromny. W przypadku jednak blizny po cesarce najbardziej poleca się środki na bazie wyciągu z2:

  • cebuli – zwalcza bakterie i chroni ranę przed wnikaniem patogenów;
  • heparyny – łagodzi stan zapalny i nawadnia tkanki, co przyspiesza procesy zabliźniania.

Składniki te mogą występować w jednym produkcie naraz lub osobno, jako główny składnik aktywny danej maści/żelu. Wśród preparatów aptecznych dobrze sprawdzają się także żele silikonowe. Stymulują komórki do wzrostu oraz dbają o odpowiednie nawilżenie blizny, co chroni przed jej przerostem, czyli efektem “pofalowania”2.

Pielęgnacja blizny po cesarce to ważny element w życiu mamy. Pozwala cieszyć się gładką i dobrze zabliźnioną raną. Poza klasyczną pielęgnacją w postaci maści czy żeli, często kobiety decydują się na inne metody, np. laseroterapię. Stałym elementem jest również rehabilitacja i zabiegi fizjoterapeutyczne2, które mobilizują bliznę.


  1. Chochowska, M.”Praca z blizną po operacji cesarskiego cięcia ze szczególnym uwzględnieniem technik stosowanych w późnym okresie pooperacyjnym”, Rehabilitacja w praktyce, 2018, 5.
  2. Bojarska–Hurnik, S., Skorupińska, A. “Terapia blizny po operacji cesarskiego cięcia”, Kosmetologia Estetyczna, 2018, 2, 7.