Odpowiednia podaż składników odżywczych ma wpływ na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu. Niezbędne dla zdrowia matki i dziecka są m.in. witamina D oraz witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy). Niekiedy do pokrycia zwiększonego zapotrzebowania organizmu na witaminy i minerały w okresie ciąży pomocna jest suplementacja. Sprawdź, jakie są normy żywienia kobiety w okresie ciąży.
Witaminy to złożona grupa związków organicznych, które są niezbędne do wzrostu i prawidłowego funkcjonowania organizmów niezdolnych do ich syntezy lub syntetyzujących je w niewystarczających ilościach. Podczas ciąży w wyniku zachodzących w organizmie procesów zapotrzebowanie na witaminy wzrasta. Zwiększają je również wymioty, których w szczególności na początku ciąży doświadcza niejedna kobieta. W takich przypadkach bardzo pomocna może okazać się dodatkowa suplementacja.
Jednym z najważniejszych składników, jakich trzeba dostarczać organizmowi w ciąży, jest kwas foliowy. By go dostarczyć, trzeba jeść przede wszystkim zielone warzywa liściaste, cytrusy, ciecierzyce, soczewice, szparagi i rośliny strączkowe. Ze względu na klimat i położenie geograficzne część Polaków ma niewystarczającą syntezę skórną witaminy D – na poziom tej witaminy w organizmie powinny zwrócić szczególną uwagę kobiety w ciąży. Z kolei dieta uboga w ryby, może prowadzić do wzrostu zapotrzebowania na jod i DHA. Kobiety w ciąży powinny kontrolować poziom składników odżywczych w organizmie, a w razie takiej konieczności stosować suplementy diety.
Przygotowaliśmy normy spożycia dla 14 witamin ważnych dla prawidłowego przebiegu ciąży 1:
Zapotrzebowania na witaminę A zwiększa się w przypadku niektórych problemów z układem pokarmowym podczas długotrwałego stresu oraz przy stosowaniu diety zawierającej bardzo małe ilości tłuszczu. Niedobór w diecie witaminy A występuje stosunkowo rzadko. Średnie zapotrzebowanie na witaminę A u kobiet w ciąży wynosi 530 µg, z kolei zalecane spożycie to 770 µg 1.
Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie i łącznie jest ich aż 9. Zapotrzebowanie na każdą z nich jest zróżnicowane i w przypadku kobiet w ciąży może zależeć od czynników takich jak masa ciała, wiek, stan zdrowia czy wykonywana praca. Normy spożycia dla każdej z witamin z grupy B dla kobiet ciężarnych to 1:
Zapotrzebowanie na witaminę C wzrasta przy ciężkim, długotrwałym wysiłku fizycznym czy podczas wymiotów. Jest ono większe również w przypadku ciąży. Średnie zapotrzebowanie na witaminę C u kobiet ciężarnych wynosi 70 mgdziennie 1.
Czynnikiem ryzyka niższego stężenia witaminy D jest przede wszystkim obniżona synteza skórna. Średnie zapotrzebowanie na witaminę D, a zarazem zalecane spożycie dla kobiet w ciąży to 15 µg na dobę 1.
Dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe zwiększa zapotrzebowanie na witaminę E. Zapotrzebowanie zależy również od wieku. Przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie i zalecane dzienne spożycie witaminy E w okresie ciąży to 10 mg równoważnika α-tokoferolu 1.
Spożycie witaminy K pomaga w utrzymaniu zdrowych kości.. Kobiety w ciąży dla pokrycia dziennego zapotrzebowania na witaminę K powinny przyjmować ją w ilości 55 µg.
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35,
02-822 Warszawa,
(71) 714 94 00,
fax: (71) 714 94 10