Picie kawy w ciąży to temat budzący wiele kontrowersji. Sama kwestia wpływu tego napoju, a raczej zawartej w niej kofeiny, na ludzkie zdrowie spotyka się z różnymi podejściami. Są głosy mówiące o zarówno korzystnym, jak i negatywnym działaniu kawy. Tym bardziej temat tej staje się wrażliwy w przypadku przyszłych mam. Czy można pić kawę w ciąży? Jak picie kawy przez przyszłą mamę wpływa na organizm dziecka? Czy warto zamienić klasyczną kawę na bezkofeinową?
Kawa jest napojem, bez którego większość osób nie wyobraża sobie poranka. Dlatego przyszłe mamy często zadają sobie pytanie: “Czy można pić kawę w ciąży?”. Wynika to przede wszystkim z pewnych obaw co do wpływu kofeiny na organizm maluszka.
W związku z tym część kobiet całkowicie rezygnuje z picia kawy w ciąży. Okazuje się jednak, że nie ma takiej konieczności. Według badań kobiety które przed zajściem w ciążę piły kawę, mogą ją spożywać także w jej trakcie. Ważne jest jednak zmniejszenie dawki kofeiny.1
Według rekomendacji WHO kobiety w ciąży nie powinny przekraczać 300 mg/kofeiny na dzień. Przekraczanie zalecanej ilości może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka i przebieg samej ciąży. Nie warto jednak sugerować się zaleceniami w postaci “jedna filiżanka dziennie”, gdyż zawartość kofeiny zależy m.in. od:2
W związku z tym należy sprawdzać zawartość kofeiny w kawie i obliczać ją na podstawie podanych kryteriów. Trzeba pamiętać również o tym, że ten składnik znajduje się też w innych produktach spożywczych.
Dzienna, dopuszczalna dawka kofeiny w ciąży, to jej ogólna ilość, przyswojona w danym dniu. Oznacza to, iż poza piciem kawy, należy mieć na uwadze jeszcze inne, spożywane produkty.
Kofeina występuje również w:3
Aby mieć pod kontrolą dzienną dawkę przyjmowanej kofeiny, przyszłe mamy muszą uwzględniać również wymienione produkty.
Dziecko będąc w brzuchu mamy chłonie dokładnie te same składniki. Z jedną różnicą – tempo ich metabolizowania jest zdecydowanie wolniejsze, ze względu na brak pełnego wykształcenia organizmu i enzymów trawiennych. 2
Oznacza, to że kofeina z łatwością przenika do organizmu maluszka (za pośrednictwem płynu owodniowego i krwi płodowej) i jednocześnie poddaje go długiej ekspozycji na działanie tej substancji.4
Skutkiem tego może być niedotlenienie, prowadzące do:4
Działanie kofeiny może wpłynąć również na przedwczesny poród.3 Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z kawy w ciąży. Wystarczy przestrzegać dopuszczalnej ilości kofeiny w ciągu dnia.
Badania porównujące kawę klasyczną z bezkofeinową donoszą, iż oba produkty mają niemal identyczny skład.5 Tym co przede wszystkim je różni jest obecność lub brak kofeiny. Czy warto jednak pić kawę bezkofeinową w ciąży?
Okazuje się, iż duże dawki zarówno kawy bezkofeinowej, jak i klasycznej zwiększają ryzyko poronienia. Sugeruje to, iż poza kofeiną w kawie znajdują się jeszcze inne składniki mogące wpłynąć negatywnie na ciążę.6 Dlatego też korzystanie z zamienników klasycznej kawy nie zwalnia z konieczności picia mniejszych ilości produktu.
Spożywanie kawy w czasie oczekiwania na dziecko jest indywidualną sprawą każdej przyszłej mamy. Ze strony medycyny kawa w ciąży jest dopuszczalna, o ile jej dawka nie przekracza 300 mg na dobę. Dla bezpieczeństwa i zdrowia maluszka należy pamiętać o zalecanych ilościach i obecności kofeiny w innych produktach.
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35,
02-822 Warszawa,
(71) 714 94 00,
fax: (71) 714 94 10