Pueria jest z Tobą
gdy...
Suplementacja w ciąży

Co na wypadanie włosów po ciąży?

Wypadanie włosów po ciąży jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Sam etap ciąży i jej rozwiązania to czas ogromnych zmian hormonalnych. Najpierw następuje ich dynamiczny wzrost, który wraz z przyjściem dziecka na świat ulega gwałtownym spadkom.

alt

Te potężne wahania hormonalne sprawiają, że m.in. w okresie ciąży kobiety często zauważają poprawę kondycji włosów (np. są gęstsze), natomiast po ciąży – nadmiernie wypadają. Z czego dokładnie wynika ten problem? Co na wypadanie włosów po ciąży sprawdzi się najlepiej?

Czy wypadanie włosów po porodzie jest naturalne?

Włosy na głowie wypadają każdego dnia. Jest to naturalny proces, związany z cyklem mieszka włosowego i wypadaniem tzw. starych włosów 1. Nie ma w tym nic złego, o ile dziennie nie gubi się włosów tzw. „garściami”.

Wypadanie może wynikać z różnych zmian hormonalnych (np. wypadanie włosów po porodzie, w czasie menopauzy czy dojrzewania), działania szkodliwych czynników czy popularnego, zwłaszcza wśród mężczyzn, łysienia androgenowego 1.

Włosy, choć uznawane są za istotny element wyglądu, spełniają przede wszystkim funkcje ochronne. Zmniejszają bezpośredni kontakt skóry głowy z czynnikami zewnętrznymi, dodatkowo wspomagają proces termoregulacji 1.

Jak rosną włosy? Cykl rozwoju mieszka włosowego

Cykl rozwoju mieszka włosowego jest bardzo dynamiczny i niesynchroniczny. Oznacza to, że włosy, występujące nawet obok siebie, rosną w innym tempie. Jedne mogą zaliczać się już do tzw. starych włosów i oczekiwać na wypadnięcie 2.

Obok może dopiero co kształtować się nowy włos. Etap wzrostu włosa to również proces cykliczny, czyli nieustannie się powtarza. Jedne włosy wypadają, w ich miejsce tworzą się kolejne itd. 2

Fazy rozwoju mieszka włosowego :

  1. Etap wzrostu – jest faza, w której włos wyrasta z mieszka włosowego i stopniowo zwiększa swoje rozmiary.
  2. Etap przejściowy – to moment, kiedy dochodzi do zahamowania rozwoju włosa. Dotyczy to ok. 1-3% wszystkich włosów na głowie.
  3. Etap końcowy – jest to etap, w którym włos ostatecznie wypada.

Wypadanie włosów po ciąży – skąd ten problem? Ile trwa?

Cykl mieszka włosowego i tym samym wzrost włosów jest ściśle związany z funkcjonowaniem całego organizmu. Jego prawidłowy wzrost zakłócać mogą zaburzenia hormonalne czy niedobory żywieniowe 3.

W okresie połogu dochodzi do gwałtownego spadku niektórych hormonów, dodatkowo może pojawić się stres z pełnieniem nowej roli jako mamy. Czynniki te zakłócają wzrost włosa i prowadzą do jego wypadania. Dlatego też wypadające włosy po ciąży to częsty problem kobiet, które dopiero co zostały mamą 4.

Skłonność do nadmiernego wypadania włosów po porodzie może trwać nawet rok. Dodatkowo mogą pojawić się inne problemy, np. częste przetłuszczanie się włosów. Wszystko wiąże się z procesami regulowania gospodarki hormonalnej 4.

Co na wypadanie włosów po ciąży?

Świeżo upieczona mama z problemem wypadających włosów może poradzić sobie dzięki kompleksowemu podejściu. Przede wszystkim należy wykonać badania krwi pod kątem niedoborów witamin i minerałów. Braki żywieniowe mogą nasilać wypadanie włosów, dlatego warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę i jeśli to konieczne – dodatkową suplementację 4.

W tym okresie należy także zadbać o odpowiednie kosmetyki – powinno się stosować szampony wzmacniające włosy i zapobiegające ich wypadaniu. Można skorzystać również ze specjalnych preparatów, przeznaczonych do wcierania w skórę głowy 4.

Warto pamiętać także o regularnych konsultacjach z lekarzem prowadzącym. W odpowiednim momencie zaleci on badania kontrolne. W przypadku bardzo intensywnego wypadania włosów, konieczna może być konsultacja ze specjalistą chorób skóry – dermatologiem 4.

Okres połogu to czas intensywnych zmian fizjologicznych i psychicznych. Poza silnymi wahaniami hormonalnymi, pojawia się stres i napięcie związane z odnalezieniem się w nowej roli. Skutkami tego są różne kłopoty, np. wypadające włosy po ciąży. Wystarczy jednak zadbać o odpowiednią dietę, uzupełnienie niedoborów oraz stosowanie specjalnych kosmetyków, aby poradzić sobie z tym problemem.


  1. Brzezińska-Wcisło, L., Lis, A. i inni, Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, [w:] Postępy Dermatologii i Alergologii, 5, 2003.
  2. Suska, A., Sadowski, B., Cykl włosowy – rola komórek macierzystych, czynników wzrostu i hormonów, 2017.
  3. Błecha K., Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, [w:] Postępy Fitoterapii, 1, 2021.
  4. Nadmierne wypadanie włosów w okresie połogu, Forum Ginekologii, 2018., dostęp: 18.09.2021