Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście dla przyszłych rodziców. Ze względu na rozwój dwóch maluszków w łonie mamy ciąża ta przebiega nieco inaczej i wiąże się ze spotęgowaniem zmian zachodzących w organizmie kobiety. Czym charakteryzuje się ciąża mnoga, jak przebiegai kiedy na USG widać ciążę mnogą?
Ciąża mnoga to moment, gdy w łonie kobiety rozwija się więcej niż jedno dziecko. Ciąża ta może mieć postać dwujajową lub jednojajową.
Ciąża bliźniacza dwujajowa to sytuacja, w której na etapie owulacji zostały uwolnione dwa pęcherzyki, zapłodnione następnie przez dwa niezależne plemniki 1. Bliźnięta mają po 50% genów każdego z rodzica, a więc są takie same w zakresie 25% genów 2.
Z kolei w przypadku ciąży bliźniaczej jednojajowej dochodzi do zapłodnienia jednego pęcherzyka, z którego na etapie podziałów komórkowych, wyodrębniają się dwa zarodki. Oznacza to, że z jednego embrionu rozwijają się 2 maluszki 2.
Ciążę bliźniaczą jednojajową dzieli się jeszcze na 3 rodzaje 2:
Rozpoznanie i określenie konkretnego typu ciąży jest niezwykle istotne dla jej prawidłowego przebiegu oraz bezpieczeństwa maluchów 2. Dlatego też należy pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa i badaniach USG.
Wystąpieniu ciąży bliźniaczej sprzyjają przede wszystkim:
Pewien wpływ na ten rodzaj ciąży może mieć również dieta, szczególnie bazująca w dużej ilości na wyrobach mlecznych 2.
Kobiety z większą predyspozycją do ciąży mnogiej na początku zadają sobie pytanie czy ciąża bliźniacza objawy ma takie same jak ciąża pojedyncza.
Brzuch w ciąży bliźniaczej może być nieco większy, gdyż każdy z maluszków posiada osobny organizm, oddzielne narządy i struktury anatomiczne 3, przez co potrzeba nieco więcej miejsca w brzuchu mamy. Jednak określenie rodzaju ciąży wyłącznie na podstawie objawów zewnętrznych jest niemal niemożliwe, dlatego zawsze należy wykonać USG.
Już w 4. tygodniu ciąży lekarz na podstawie USG jest w stanie określić, czy w brzuchu mamy rozwija się więcej niż jeden maluch. Badanie więc najlepiej wykonać ok. 4. lub 5. tygodnia ciąży – w 5. tygodniu ginekolog może wyodrębnić konkretny typ ciąży mnogiej, tzn. określić kosmówkowość i owodniowość maluszków. Jest to niezwykle istotne dla dalszej opieki prenatalnej nad kobietą. Badanie powinno być najpóźniej wykonane do 13. tygodnia ciąży 2.
Na etapie badań USG lekarz może określić kosmówkowość i owodniowość maluchów. Ciąża dwukosmówkowa na badaniu widoczna jest w postaci trójkąta – maluszki rozdzielone są grubą warstwą błony. Z kolei w przypadku ciąży jednokosmówkowej błona ta jest bardzo cienka, co na badaniu kształtem przypomina literę T 2.
Poród w przypadku ciąży bliźniaczej jest nieco bardziej skomplikowany i wiąże się z większym ryzykiem pewnych powikłań 4. Dlatego też w trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo malucha należy dbać o badania prenatalne oraz pozostać pod regularną opieką ginekologa.
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35,
02-822 Warszawa,
(71) 714 94 00,
fax: (71) 714 94 10