Pueria jest z Tobą
gdy...
Suplementacja w ciąży

Suplementy dla kobiet w ciąży – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Coraz większym zainteresowaniem świadomych konsumentów cieszy się pojęcie clean label, czyli tzw. czysta etykieta Polega przede wszystkim na poprawie jakości żywności w tym produktów, takich jak m.in. suplementy. Jej celem jest dążenie do maksymalnego ograniczenia produktów mocno syntetycznych jak np. barwniki czy konserwanty 1.

alt

Ogólne zasady etykietowania żywności i farmaceutyków są regulowane przez prawo unijne 2 oraz krajowe. Natomiast kwestia „czystej etykiety” nie została jasno sformułowana. Oznacza to, że nie ma jednej definicji, która mówiłaby, jakie czynniki należy spełnić, aby dany produkt uznać za spełniający wymagania tej koncepcji 3.

Na ten moment za produkty clean label można przyjąć te, które mają prosty i jasny dla konsumenta skład. Dodatkowo suplement/żywność nie zawiera zbędnych dodatków, a cały skład opiera się, na w miarę możliwości, naturalnych składnikach 4.

Produkcja takiego preparatu pociąga za sobą wyższe koszty, ale daje konsumentowi pewność, że zyskuje produkt wysokiej jakości i bez zbędnych dodatków. Wybierając suplementy dla kobiet w ciąży, warto więc zwrócić uwagę, by wybrany preparat wpisywał się w ideę clean label i miał czysty skład.

Jakie suplementy dla kobiet w ciąży warto wybrać? Które są odpowiednie dla matki i dziecka? Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu? Co jest ważne przy wyborze odpowiedniego suplementu dla kobiet w ciąży? Podpowiadamy!

Zweryfikuj skład produktu

Świadomość społeczeństwa na temat działania poszczególnych składników produktów na stan zdrowia jest coraz większa. Każda osoba sięgająca po jakikolwiek suplement diety powinna przed spożyciem zapoznać się z jego składem i poznać wpływ składników widniejących na etykiecie produktu na organizm. Po bliższym im przyjrzeniu się może się okazać, że nie wszystkie z nich są potrzebne, z kolei inne mogą nie mieć żadnych wartości odżywczych.

Substancje dodatkowe w suplementach?

Suplementy dla kobiet w ciąży często zawierają substancje dodatkowe t.j.: substancje: wypełniające, przeciwzbrylające, zagęszczające, słodzące; barwniki, konserwanty. Przykłady23:

  • sztuczne składniki zastępujące cukier: aspartam (E951), sacharyna sodowa (E954), acesulfam K (E950), syrop glukozowo-fruktozowy, sorbitol (E420), mannitol (E421), sukraloza (E995);
  • regulatory kwasowości: kwas cytrynowy (E330), węglan wapnia (E170), wodorowęglan sodu (E500);
  • stearynian magnezu – wykorzystywany jest jako substancja przeciwzbrylająca oraz stabilizująca i emulgująca. Czasem wykorzystywany jest jako nośnik substancji czynnych;
  • difosforany – pełnią funkcję stabilizatorów, emulgatorów, regulatorów kwasowości oraz przeciwutleniaczy. Przypisuje się im działanie spulchniające i wiążące;
  • wypełniacze: guma guar (E412), guma ksantanowa (E415) czy karboksymetyloskrobia sodowa (E466) – wykorzystywane jako wypełniacz, zagęstnik albo stabilizator preparatów;
  • dwutlenek tytanu (E 171) – stosowany w żywności jako biały barwnik. W maju 2021 roku ukazała się opinia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dotycząca bezpieczeństwa dwutlenku tytanu pt.: Safety assessment of titanium dioxide, EFSA Journal 2021; 19(5):6585. W opinii EFSA stwierdzono, że nie można wykluczyć działania genotoksycznego dwutlenku tytanu, a zatem bezpieczeństwo tej substancji dodatkowej nie jest potwierdzone.

Zwracaj szczególną uwagę na to, co znajduje się w składzie preparatu, który spożywasz. Wybieraj te które mają przejrzysty skład. Substancje dodatkowe w produktach powinny być dodane w odpowiednich ilościach zgodnych z odpowiednimi rozporządzeniami. Tylko wtedy są dozwolone do stosowania w żywności i bezpieczne dla zdrowia.


  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, 2020
  2. Rakowski A., „Czysta etykieta” – nowy trend w farmaceutykach, 2018.
  3. Witryna: https://cheers.com.pl/dlaczego-cheers/clean-label-zadnych-szkodliwych-dodatkow/ (dostęp: 2020.04.26)
  4. Witryna: https://www.pzh.gov.pl/dwutlenek-tytanu-e171-efsa-nie-potwierdzila-bezpieczenstwa-tej-substancji-dodatkowej/ (dostęp: 2020.04.26)