Skóra w ciąży nie pozostaje obojętna na zmieniające się warunki całego organizmu. Pojawiają się naturalne dla tego okresu zmiany skórne (np. przebarwienia czy rozstępy) związane m.in. z pracą gospodarki hormonalnej czy rozciąganiem włókien skóry (na skutek rozrostu np. brzucha).
Pielęgnacja skóry w ciąży jest nieco bardziej wymagająca i wymaga od przyszłej mamy pewnej świadomości na temat składników zawartych w kosmetykach.
Jak wygląda pielęgnacja cery w ciąży? Jak dbać o skórę w ciąży? Co warto wiedzieć o tej pielęgnacji? Sprawdź!
Zmiany skórne, pojawiające się w czasie ciąży, są zupełnie naturalnym zjawiskiem i występują w odpowiedzi na różne zmiany fizjologiczne i hormonalne. Przyszłe mamy mogą zaobserwować u siebie m.in.1:
W ciąży zmiany skórne dotyczą również cery. W drugim trymestrze mama może zmagać się z przesuszoną cerą, natomiast pod koniec III – z nadmiernie przetłuszczającą się. Wynika to z faktu, iż w okolicy I i II trymestru zmniejsza się produkcja łoju, z kolei w trzecim – zwiększa się2.
Rozstępy w ciąży to problem skórny, dotykający aż 90% kobiet w ciąży3!
Bezpośrednią przyczyną wpływającą na występowanie rozstępów jest nadmierne rozciąganie się skóry (w wyniku gwałtownego zwiększenia masy ciała), co prowadzi do przerwania ciągłości w obrębie tzw. włókien elastycznych3.
Rozstępy pojawiają się zwykle na późniejszym etapie ciąży, w okolicy 7 miesiąca (lub nieco wcześniej). Można zapobiec im, stosując odpowiednie kremy nawilżające i zwiększające elastyczność skóry3.
Pielęgnacja skóry w ciąży powinna polegać przede wszystkim na jej nawilżaniu i ochronie naskórka przed utratą wody3.
Dzięki temu skóra będzie bardziej odżywiona i elastyczna, co pomoże zmniejszyć natężenie zmian pojawiających się w okresie ciąży. Warto pamiętać również o odpowiedniej profilaktyce, zabezpieczającej przed pojawieniem się rozstępów3.
Pielęgnacja cery w ciąży powinna być dostosowana do jej aktualnych potrzeb. Zmieniają się one wraz z przebiegiem ciąży, co początkowo może zwiększać konieczność stosowania kremów nawilżających bądź nawet natłuszczających. Natomiast w późniejszym okresie (III trymestr) konieczne mogą być preparaty, pozwalające zmniejszyć błyszczenie się cery2.
Pielęgnacja twarzy w ciąży i każdej innej części ciała wymaga stosowania preparatów, które nie przenikają w głębsze warstwy organizmu4.
Należy uważać także na wszystkie produkty, które mogą być drażniące bądź uczulające. Najbezpieczniejszym wyborem wydają się być hipoalergiczne kosmetyki przeznaczone do skóry/cery atopowej4.
Kosmetyki stosowane w trakcie ciąży nie powinny zawierać drażniących substancji ani składników aktywnych, przenikających przez warstwy naskórka. W innym przypadku może dojść do reakcji alergicznej czy innych podrażnień4.
Jest grupa składników, na które szczególnie warto uważać i których lepiej unikać w kosmetykach, stosowanych w czasie ciąży. Jest to m.in.5:
Należy unikać również kosmetyków zawierających detergenty oraz konserwanty5. Kosmetyki do twarzy w ciąży również nie powinny zawierać tych substancji.
W pielęgnacji należy postawić na nawilżenie, wzmocnienie i odżywienie skóry. Warto pamiętać również o dobrze zbilansowanej diecie, która pomoże utrzymać dobrą kondycję naskórka3.
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35,
02-822 Warszawa,
(71) 714 94 00,
fax: (71) 714 94 10