Pueria jest z Tobą
gdy...
Jesteś w ciąży

O czym świadczy brak apetytu w ciąży?

Nietypowe zachcianki mogą być jednym z pierwszych objawów ciąży, podobnie zresztą jak awersja do jedzenia. Brak apetytu w ciąży w początkowej jej fazie nie powinien być powodem do niepokoju. Jest to czas, kiedy kobieta często zmaga się z ciążowymi mdłościami, co powoduje zmniejszone uczucie głodu i niechęć do jedzenia. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy brak łaknienia w ciąży występuje na jej późniejszym etapie.

alt

W społeczeństwie istnieje przekonanie, że kobieta w ciąży powinna dużo jeść – w końcu je za dwoje, a powinna jeść dla dwojga. Dla optymalnego rozwoju płodu znaczenie ma przede wszystkim przyrost masy ciała podczas ciąży i to na nim należy się skupić1. Jeśli więc pomimo pogorszenia apetytu przybierasz na wadze zgodnie z zaleceniami w tym zakresie, nie ma powodu do zmartwień.

Nudności i wymioty – główna przyczyna braku apetytu w ciąży

Przyczyn odpowiadających za spadek apetytu może być wiele, jednak jedną z najczęstszych są ciążowe mdłości, które najczęściej towarzyszą kobietom we wczesnym okresie ciąży. Wymioty rozpoczynają się zwykle rano i utrzymują przez kilka godzin w ciągu dnia, czasem mogą pojawiać się również w nocy.2

Przyczyną nudności i wymiotów w ciąży najprawdopodobniej jest podwyższone stężenie gonadotropiny kosmówkowej i estrogenów. Na ogół stan ten nie zaburza przyjmowania pokarmów, jednak rzeczywiście zdarza się, że powoduje brak łaknienia w ciąży. Bardzo często zmieniają się również preferencje dietetyczne ciężarnej.2

Ciężarna powinna stale monitorować swój stan, w przypadku wymiotów, braku apetytu, zmniejszenia masy ciała powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Brak apetytu w ciąży – co jeszcze może go powodować?

Niekiedy przyczyny braku apetytu w ciąży są inne niż ciążowe mdłości. Za brak łaknienia w ciąży może być odpowiedzialnaniewłaściwie skomponowana dieta, dlatego tak ważne jest, aby stosować zróżnicowaną i odpowiednio zbilansowaną dietę pozbawioną produktów wysoce przetworzonych.

Cierpisz na brak apetytu w ciąży i mało jesz? Kontroluj swoją wagę!

Ze względu na ciągły brak apetytu wydaje Ci się, że za mało jesz i obawiasz się, że może to źle wpłynąć na rozwój dziecka? Staraj się przynajmniej raz w miesiącu kontrolować przyrost masy ciała.1 Przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) badania wykazały, że średnia urodzeniowa masa ciała dziecka wynosząca 3,3 kg jest związana z optymalnym rozwojem płodu. Z prawidłową masą ciała noworodka wiąże się przyrost masy ciała matki w czasie ciąży w zależności od wskaźnika BMI sprzed ciąży:2

  • niedowaga (<18,5) – 12,5-18 kg,
  • BMI w normie (18,5 – 24,9) – 11,5-16 kg,
  • nadwaga (25,0 – 29,9) – 7-11,5 kg,
  • otyłość (≥30) – 5-9 kg.

Pamiętaj, że każda kobieta ma indywidualne predyspozycje, które przy śledzeniu wagi ciała w ciąży trzeba uwzględnić.1 W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z przyrostem masy ciała w ciąży lub dodatkowymi pytaniami w tym zakresie – zgłoś się po poradę do swojego lekarza.


  1. Świątkowska D.(oprac.), Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka, Warszawa, 2013.
  2. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.