Pueria jest z Tobą
gdy...
Planujesz dziecko

Kiedy wykonać test ciążowy, aby otrzymać wiarygodny wynik?

Gdy starasz się o dziecko, zapewne test ciążowy stanowi Twoje podstawowe zaopatrzenie. W końcu jest to najszybsza domowa metoda, dzięki której możesz sprawdzić czy jesteś w ciąży. Jest tylko jedna mała uwaga – testy muszą być wykonane po upływie pewnego czasu od stosunku. Z czego to wynika? Kiedy wykonać test ciążowy? Co robić, gdy wynik wyjdzie pozytywny?

alt

Test ciążowy – kiedy zrobić? Jak potwierdzić wynik?

Aby wynik testu ciążowego był wiarygodny, powinno się go najwcześniej zrobić po ok. 7 dniach od stosunku. Dlaczego? Dopiero po tym czasie w moczu wykrywalne jest stężenie gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG) 1 – substancji uwalniającej się po zapłodnieniu komórki. Zbyt wczesne zrobienie testu ciążowego może dać fałszywy wynik i wprowadzić nas w błąd.

Testy ciążowe, zwłaszcza płytkowe, mają wysoką czułość 2, dzięki czemu są skuteczne w potwierdzaniu ciąży. Czasem jednak wynik testu ciążowego (pozytywny lub negatywny) może być obarczony błędem, na skutek innych przyczyn o podłożu zdrowotnym 1.

Dlatego, aby móc ze spokojem cieszyć się nadchodzącym macierzyństwem, wyniki testu należy potwierdzić u ginekologa. Z pomocą badania USG lekarz nie tylko potwierdzi ciążę (na podstawie m.in. ruchów dziecka), ale również oceni wstępnie jej rozwój. Dzięki temu dbasz o zdrowie i bezpieczeństwo swojego malucha.

Pierwsze sygnały ciąży – jak je rozpoznać?

W momencie zapłodnienia komórki, Twoje ciało przygotowuje się do opieki nad rozwijającym się dzieckiem. Z tego też powodu dochodzi do licznych zmian, m.in. hormonalnych. Najbardziej rozpoznawalnym efektem ich działań oraz bardzo charakterystycznym sygnałem ciąży jest zanik miesiączki. Zwiększa się również wielkość brzucha 1 i apetyt. Jeśli więc zastanawiasz się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, to obserwacja tych objawów może ułatwić Ci to zadanie.

Gonadotropina kosmówkowa (beta–hCG) – czym jest? Jakie ma znaczenie przy teście ciążowym?

Jako przyszła mama musisz nieco wiedzieć na temat gonadotropiny kosmówkowej. Jej obecność jest jednym z kluczowych kryteriów diagnozie prenatalnej. Beta–hCG to substancja wydzielana przez zarodek (dlatego m.in. testy ciążowe wykrywają ją po dłuższym czasie od zapłodnienia). Jej obecność jest wykrywalna w moczu i surowicy krwi. 3

Jakie to ma znaczenie dla testu ciążowego? Otóż pozwala odpowiedzieć na pytanie: “Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy?”. Odpowiedź brzmi – po upływie minimum tygodnia. Wówczas poziom beta–hCG jest na tyle wysoki, że zostaje wykryty przez dostępne testy. Gonadotropina kosmówkowa może być produkowana również przez inne, złośliwe komórki, stąd też konieczność potwierdzenia wyniku testu przez ginekologa. 3

Bezpieczny i prawidłowy przebieg ciąży wiąże się ze stopniowym wzrostem beta–hCG (maluch cały czas rośnie, więc wydziela więcej gonadotropiny). W swoim największym szczycie, stężenie beta–hCG powinno osiągnąć minimum 88 000 IU/mL. 3

Test ciążowy a USG – dlaczego wynik trzeba potwierdzić u ginekologa?

Wyższe stężenie beta–hCG nie zawsze świadczy o ciąży. Może wynikać z pewnych komplikacji zdrowotnych, dlatego pozytywny wynik testu zawsze warto potwierdzić u ginekologa. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników 4 badania USG odgrywają kluczową rolę w trakcie trwania ciąży.

Badanie zaleca się minimum 4 razy w całym okresie trwania ciąży. Pierwsze USG, wykonywane przed 10 tygodniem, pozwala potwierdzić wynik testu ciążowego.

Dzięki niemu lekarz ma również wgląd w:

  • pierwsze etapy rozwoju płodu dziecka,
  • określenie czy jest to ciąża pojedyncza czy np. bliźniacza,
  • ocenę kondycji narządów płciowych przyszłej mamy. 4

Oczekiwanie na wynik testu ciążowego to kilka najbardziej ekscytujących minut. Za chwilę okaże się, czy za 9 miesięcy zostaniesz mamą. Aby otrzymać wiarygodny wynik, pamiętaj jednak o tym, kiedy najwcześniej warto zrobić test ciążowy. Koniecznie skonsultuj się również z ginekologiem, który nie tylko potwierdzi ciążę i oceni jej wstępny rozwój, ale również dopasuje odpowiednią suplementację dla zdrowia i właściwego rozwoju Twojego malucha.


  1. Jak rozpoznać ciążę? – Ciąża – Medycyna Praktyczna dla pacjentów (mp.pl) (dostęp: 20.07.21r.)
  2. Głodek, A. “Testy ciążowe wczoraj i dziś”, Nowiny Lekarskie, 2008, 77,5.
  3. Mamari, N., Zawawi, N., Khayat, S. i inni. “Revisiting serum β–hCG cut–off levels and pregnancy outcomes using single embryo transfer”, Journal of Assisted Reproduction and Genetics, 2019, 36.
  4. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2020. [dostęp: 20.07.21r.]