Pueria jest z Tobą
gdy...
Karmisz piersią

Kawa a karmienie piersią – czy można pić kawę, karmiąc piersią?

Okres laktacji to czas, w którym świeżo upieczona mama powinna nadal dbać o swoją dietę i zwracać uwagę na jakość spożywanych produktów. Niezdrowe odżywianie się czy niedobory składników odżywczych wynikające z niezbilansowanej diety wpływają na jakość samego mleka. Pewne wątpliwości pojawiają się m.in. w przypadku kawy.

alt

Czy można pić kawę, karmiąc piersią? Na co zwracać uwagę w okresie laktacji? Odpowiadamy!

Kawa a karmienie piersią – które produkty bogate są w kofeinę?

Składnikiem odpowiadającym za działanie kawy jest znana wszystkim kofeina. I choć substancję tę kojarzy się przede wszystkim z kawą, warto wiedzieć, że kofeinę możemy znaleźć również w innych produktach spożywczych, a nawet farmaceutycznych1.

Przykładowe produkty, zawierające kofeinę, to1:

  • herbata,
  • napoje energetyczne,
  • cola i produkty podobne,
  • produkty zawierające ziarno kakaowca.

Kofeina może występować również w niektórych lekach przeciwbólowych lub suplementach3, dlatego zawsze należy sprawdzić skład lub dany preparat skonsultować z lekarzem.

Dzięki temu zyskujesz pewność, że bezpiecznie możesz przyjmować dany lek bądź suplement.

Kawa a karmienie piersią – które produkty bogate są w kofeinę?

Kofeina zawarta w kawie ma zdolność do wchodzenia w cykle metaboliczne organizmu. Oznacza to, że może m.in. spowolnić wzrost komórek2, co w okresie laktacji ma znaczenie w kontekście rozwoju maluszka.

Jednocześnie kofeina bezproblemowo przenika barierę krew-mózg, dostaje się do łożyska czy w czasie laktacji – również do mleka matki. Sam proces metabolizowania kofeiny u dorosłego człowieka trwa do 5 godzin1.

Z kolei u noworodków wynosić może nawet 80 godzin, co znacznie wydłuża czas działanie kofeiny w organizmie1. Różnice te wynikają z faktu, iż u noworodków i mniejszych dzieci aktywność enzymu odpowiedzialnego za rozkład kofeiny, jest słabo wykształcona1.

Połączenie tych trzech elementów – działania kofeiny z łatwością jej przenikania oraz długością metabolizowania – powoduje, że karmiącym mamom zaleca się pewną ostrożność przy spożywaniu ilości kawy i produktów bogatych w kofeinę3.

Picie kawy a karmienie piersią –- jakie są zalecenia?

Kawa podczas karmienia piersią z reguły nie jest uznawana za produkt całkowicie niedozwolony oraz zupełnie niezalecany do spożycia. Przyjmuje się, że bezpieczna ilość kawy, którą można spożyć w ciągu dnia, wynosi ok. 1–2 filiżanki3.

Należy jednak na uwadze mieć rodzaj danej kawy oraz sposób parzenia, gdyż to również decyduje o zawartości kofeiny2. Warto pamiętać o innych produktach z jej zawartością, np. herbacie.

W okresie karmienia piersią dzienna dawka kofeiny powinna oscylować w granicach 200 mg i nie przekraczać 300 mg.

Kawa przy karmieniu piersią – czy warto zamienić ją na zbożową?

Kawę zbożową powszechnie uznaje się za nieco słabszą. I choć stężenie kofeiny może być w niej nieco mniejsze, warto mieć na uwadze fakt, że nie jest ona tym samym co kawa bezkofeinowa. Szczególnie wyższą zawartość wśród kaw zbożowych mają te z dodatkiem cykorii4.

Dodatkowo w badaniach nie zaobserwowano znaczących różnic między działaniem kawy klasycznej a zbożowej5.

O tym, czy pić kawę podczas karmienia piersią, powinna zdecydować każda mama indywidualnie. Nadmiar kofeiny może mieć wpływ na maluszka, jednak przy zachowaniu umiaru i pamiętaniu o wszystkich źródłach kofeiny, można sobie pozwolić na pewną ilość kawy w okresie laktacji.


  1. Pituch A., Ocena stosowania używek ze szczególnym uwzględnieniem spożycia kofeiny w wybranej grupie kobiet karmiących piersią, [w:] Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 2012.
  2. Mannucci C., Coffee intake during pregnancy and neonatal low birth weight: data from a multicenter Italian cross sectional study, 2020, dostęp: 9.12.2021.
  3. Żukowska-Rubik M., Karmienie piersią – fałszywe opinie i przesądy, [w:] Medycyna Praktyczna, 2012, dostęp: 9.12.2021.
  4. Gielecińska I., Kawa zbożowa jako źródło akryloamidu w diecie, [w:] Problemy Higieny i Epidemiologii, 2017.
  5. Colombo R., An outlook on the role of decaffeinated coffee in neurodegenerative diseases, [w:] Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 2020, dostęp: 9.12.2021.
  6. Kawa i zielona herbata a karmienie piersią, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, dostęp: 10.01.2022