Pueria jest z Tobą
gdy...
Karmisz piersią

Karmienie noworodka – jak często i jak długo powinno trwać karmienie piersią?

O tym, jak powinno przebiegać karmienie noworodka, mama zwykle zostaje wcześniej poinformowana np. przez położną. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze na terenie szpitala, dzięki czemu odpowiednie osoby mogą poinstruować mamę m.in. w kwestii prawidłowej techniki karmienia piersią.

alt

Jak karmić noworodka w domu? Co ile karmić noworodka? Ile powinien jeść noworodek? Odpowiadamy!

Karmienie noworodka – co oznacza płacz dziecka?

Karmiąc dziecko, może się zdarzyć, że po odstawieniu go od piersi zacznie płakać. Wówczas pojawiają się myśli odnośnie do jakości pokarmu, brak pewności, czy dziecko ssie i czy mleko mu smakuje.

Tymczasem, co prawda płacz dziecka po zakończonym karmieniu może mieć związek ze zbyt małą ilością pokarmu, jednak nie musi. Może wynikać również z niewłaściwej techniki karmienia 1 i wówczas warto skorzystać z pomocy położnej lub szkoły laktacyjnej.

Ile powinien jeść noworodek?

W przypadku noworodków należy pamiętać, iż w pierwszych dniach organizm adaptuje się dopiero do warunków zewnętrznych. Organy, takie jak m.in. żołądek, nie pracują jeszcze w pełni i dopiero starają się dostosować do stawianych im wymagań. W związku z tym w przeciągu kilku pierwszych dni noworodek potrzebuje stosunkowo mało pokarmu, co zwiększa się wraz z czasem 1.

Do 6. miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem mamy (lub modyfikowanym, jeśli istnieje taka potrzeba). Dopiero po tym czasie można (a wręcz trzeba) urozmaicać dietę i powoli rozszerzać ją o inne produkty, np. 2:

  • owoce,
  • kaszki.

Po 6. miesiącu życia można nadal karmić piersią (nie ma górnej granicy, można karmić do momentu, w którym pasuje to mamie lub dziecko samodzielnie nie zrezygnuje z karmienia), ale należy łączyć to z innymi produktami spożywczymi w diecie niemowlaka 2.

Co ile karmić noworodka?

Żołądek noworodka jest niewielkiej objętości, dlatego też dziecko jednorazowo nie przyswaja dużej ilości pokarmu. Potrzebuje za to często spożywać mleko matki, dlatego też noworodka trzeba karmić nawet 8–12 razy w ciągu doby 3.

Nie warto jednak w tej kwestii narzucać sobie presji i dostosować wszystko do własnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb. W ok. 4–6 tygodniu życia u Twojego dziecka powinien się uregulować apetyt i wówczas będzie domagał się pokarmu o mniej więcej stałych porach 3.

Jak karmić noworodka?

Przy karmieniu szczególne znaczenie ma prawidłowa technika karmienia. Tylko dzięki niej dziecko prawidłowo opróżnia pierś, co oznacza, że nie tylko zaspokaja swój apetyt, ale pobudza również gruczoły do dalszej produkcji mleka 3.

Prawidłową technikę karmienia ułatwia wygodna pozycja, zwiększa ona również dostęp dziecka do piersi 4.

Drugą kwestią podczas karmienia jest aktywne pobieranie pokarmu. Jeśli zauważysz, że dziecko np. przysypia, możesz go lekko pobudzić – głaszcząc po policzku, rączkach itd. Jeśli mimo tego przysypia, przerwij karmienie 3.

W późniejszych tygodniach życia takie zachowania zwykle się nie zdarzają, jednak na początku mogą wystąpić. Należy pamiętać również o tym, że do 6. miesiąca życia dziecko trzeba karmić wyłącznie mlekiem matki (lub modyfikowanym) 3.

Jakie korzyści daje mleko mamy?

Naturalne mleko matki przygotowane jest tak, aby zapewnić jak najlepszy rozwój. Dzieci karmione w ten sposób mają większą odporność oraz występuje u nich mniejsze ryzyko nadwagi czy rozwoju innych schorzeń w przyszłości. Naturalne mleko matki sprzyja właściwemu wzrostowi i pozwala budować więź z mamą 5.


  1. Żukowska-Rubik M., Czy moje dziecko się najada?, Medycyna Praktyczna, dostęp: 9.11.2021
  2. Mikiel-Kostyra K., Jak długo powinnam karmić piersią?, Medycyna Praktyczna, dostęp: 9.11.2021
  3. Nehring-Gugulska M., Co robić, żeby długo karmić piersią?, Medycyna Praktyczna, dostęp: 9.11.2021
  4. Żurek I., Wygodne pozycje do karmienia, Medycyna Praktyczna, dostęp: 9.11.2021
  5. Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Dlaczego warto karmić piersią?, Medycyna Praktyczna, dostęp: 9.11.2021