Pueria jest z Tobą
gdy...
Jesteś w ciąży

Jak złagodzić objawy pieczenia w przełyku w ciąży?

Pieczenie w przełyku i mostka to częsty problem kobiet w ciąży. Przyczyną ich wystąpienia jest cofanie się soków żołądkowych do przełyku. Ta dolegliwość dotyczy znacznego odsetka ciężarnych (40-85%) i narasta wraz z zaawansowaniem ciąży, powodując znaczne pogorszenie się jakości życia.

alt

Przyczyny są różne. Jednym z powodów mogą być zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Czasem pieczenie w przełyku jest efektem prowadzenia niewłaściwego trybu życia i stosowania niezdrowej diety. Jak złagodzić te dolegliwości?? Poznaj sprawdzone sposoby na pieczenie w przełyku w ciąży!

Objawy?

Dla wielu kobiet pojawienie się uczucia pieczenia w przełyku w ciąży to nowość.

Na początek warto wiedzieć, że cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, jest normalnym zjawiskiem i osób dorosłych może występować nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, nie dając żadnych objawów. Jeśli jednak pojawia się częściej i trwa dłużej, towarzyszą mu różne nieprzyjemne objawy, w tym 1:

  • pieczenie lub palenie za mostkiem,
  • kwaśne lub puste odbijanie,
  • uczucie kwaśnego smaku w ustach,
  • bóle w górnej części brzucha.

Sposoby na pieczenie w przełyku w ciąży – jakie są?

Kobieta ciężarna powinna zwrócić szczególną uwagę na sposób odżywiania. Ważne jest także ograniczenie sytuacji stresowych, które mogą powodować nasilenie tych objawów. Ponadto niebagatelne znaczenie ma pozycja przyjmowana podczas snu – aby wyeliminować nocne cofanie się treści pokarmowej w ciąży, należy unieść wezgłowie łóżka około 30° od poziomu podłoża 2.

Dieta

Za powstanie nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego zwykle odpowiedzialne są błędy dietetyczne. Należą do nich sytuacje, gdy kobieta ciężarna spożywa zbyt obfite, tłuste i pikantne posiłki. Dlatego należy powstrzymać się od jedzenia tego typu pokarmów 1.

Zmniejszenie tych dolegliwości można osiągnąć również poprzez ograniczenie spożycia kwaśnych owoców, które zawierają znaczne ilości kwasów organicznych takich jak pomarańcze, cytryny i grejpfruty, a także warzyw typu por i cebula. Z diety należy wyeliminować produkty takie jak chleb razowy, zwłaszcza na zakwasie, ogórki i kapustę kiszoną, tłuste sosy i zasmażki. Ponadto, by nie nasilać objawów pieczenia w przełykunie powinno się pić napojów gazowanych 3.

O czym jeszcze warto pamiętać? Bezpośrednio po posiłku nie należy przyjmować pozycji leżącej, a ostatni posiłek powinno się przyjąć najpóźniej 3 godziny przed snem 1.


  1. Gąsiorowska U., Jak sobie poradzić, gdy dopada zgaga i refluks?, Moje Zdrowie, 2021.
  2. Dudkowiak R., Poniewierka E., Rola diety i stylu życia w leczeniu choroby refluksowej przełyku, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 4: 586–591.
  3. Świątkowska D.(oprac.), Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka, Warszawa, 2013.