Pueria jest z Tobą
gdy...
Jesteś w ciąży

Jak spać w ciąży

Sen i regeneracja w ciąży są bardzo ważne. Jednak im bardziej zaawansowane stadium, tym ciężej znaleźć wygodną pozycję do odpoczynku. Nie ułatwia tego nie tylko powiększający się brzuch, ale też niektóre dolegliwości ciążowe, które pojawiają się zaraz po położeniu. Ulubione pozycje do spania przed ciążą teraz mogą sprawiać ból i dyskomfort. Jak spać w ciąży, aby było wygodnie i bezpiecznie dla maluszka? Czy pozycja podczas snu ma znaczenie? Odpowiadamy!

alt

Od lat prowadzone są badania nad związkiem pozycji ciała kobiety ciężarnej, a zmianami, jakie w tym czasie zachodzą w jej organizmie i konsekwencjami tych zmian zarówno dla niej samej, jak i dla płodu. W licznych publikacjach naukowych potwierdzono, że niektóre pozycje mogą (ale nie muszą!) powodować niekorzystne zmiany i wskazano, która pozycja jest najkorzystniejsza 1. Dowiedz się, na którym boku spać w ciąży!

Pozycja do spania w ciąży – czy ma znaczenie?

Na początkowym etapie ciąży przybierana do spania pozycja nie ma większego znaczenia. Przyszła mama może zatem spać tak, jak jest jej najwygodniej. Z czasem jednak może okazać się, że pewne nawyki trzeba będzie zmienić, szczególnie gdy ulubiona pozycja do spania w ciąży to ta na plecach.

Czy można spać na plecach w ciąży?

Najwięcej kontrowersji budzi pozycja na plecach. To ją wskazuje się jako tę, której należy unikać. Wszystko dlatego, że w pozycji na wznak przepływ krwi przez żyłę główną dolną albo zarówno przez żyłę główną dolną, jak i przez aortę brzuszną może być ograniczony, co potencjalnie źle wpływa na matkę i dziecko 2. Nasilenie i możliwe powikłania zależą od indywidualnych cech anatomicznych i czasu trwania ucisku, jednak trzeba zaznaczyć, że krótkotrwałe ograniczenie przepływu nie pociąga za sobą żadnych negatywnych skutków.

Jeśli jednak ciężarna obserwuje u siebie takie objawy jak wzmożoną potliwość, nudności, nitkowate tętno czy wolne bicie serca, to najwyraźniej pozycja na plecach jej nie służy i powinna ją zmienić. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w II i III trymestrze 1,3,4. Warto jednak podkreślić, że brak jest definitywnych i jednoznacznych dowodów na to, że w pozycji na plecach przepływ krwi w tętnicy macicznej lub tętnicy pępkowej zawsze jest ograniczony.

Spanie na brzuchu a ciąża

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży można spać na brzuchu. W I trymestrze ciąży najczęściej nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań, dlatego jeśli ciężarna lubi, może tak spać. Z biegiem czasu jednak najprawdopodobniej zrezygnuje ze spania w takiej pozycji, gdyż stanie się ona dla niej po prostu niewygodna. Uważa się także, że spanie na brzuchu w zaawansowanej ciąży może powodować ucisk na płód, dlatego lepiej przybierać inną pozycję.

Na którym boku spać w ciąży?

Obecnie uważa się, że najlepszą pozycją dla ciężarnej jest ułożenie na lewym boku. Zatem jeśli zastanawiasz się, jak spać w ciąży, by było najbezpieczniej dla dziecka, to właśnie tak. Gdy po położeniu się na plecach odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, to powinny one ustąpić po przewróceniu się na lewy bok. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by spać też na prawym boku, dlatego najlepiej stosować obie pozycje zamiennie 1. O zdanie w tej kwestii możesz zapytać także swojego lekarza.

Jak spać w ciąży, aby się wysypiać?

Miewasz problemy ze snem, co odbija się na Twoim samopoczuciu, przez co cały czas jesteś rozdrażniona i poddenerwowana? Pamiętaj, że zdrowy i efektywny sen warunkuje nie tylko przyjęcie odpowiedniej pozycji. Znaczenie mają tutaj także inne aspekty jak choćby zadbanie o prawidłową higienę snu.

Zadbaj więc o wygodny materac i staraj się, by w pomieszczeniu, gdy się kładziesz, było cicho, ciemno i by nie unosiły się w nim żadne zapachy. Ponadto stosuj zdrową dietę, nie zapominaj o ruchu i unikaj stresu. Wszystko to powinno sprawić, że będzie Ci się lepiej spało, a po przebudzeniu będziesz bardziej wyspana.


  1. Bociek A., Negatywny wpływ pozycji leżącej na plecach w zaawansowanej ciąży na zdrowie matki oraz płodu, GinPolMedProject, 4 (46) 2017: 052-057.
  2. Sonin AH, Mazer MJ, Powers TA. Obstruction of the inferior vena cava: a multiple-modality demonstration of causes, manifestations, and collateral pathways. Radiogra- phics 1992 Mar;12(2):309-22.
  3. Milsom I, Forssman L. Factors influencing aortocaval compression in late pregnancy. Am J Obstet Gynecol 1984 Mar 15;148(6):764-71.
  4. Kinsella SM, Lee A, Spencer JA. Maternal and fetal effects of the supine and pelvic tilt positions in late pre- gnancy. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 1990 Jul-Aug; 36(1-2):11-7.