Pueria jest z Tobą
gdy...
Karmisz piersią

Jak poradzić sobie z zastojem pokarmu w piersiach

Twoje piersi są twarde, bolesne i mocno ocieplone, a skóra na nich jest napięta, błyszcząca i zaczerwieniona? Wszystko wskazuje na to, że wytworzył się zastój pokarmu w piersiach. W takim przypadku trzeba działać szybko, żeby nie doszło do groźnych powikłań. Co pomoże na miejscowy zastój pokarmu? Jakie sposoby dają najlepsze efekty? Podpowiadamy!

alt

Mianem zastoju pokarmu określa się patologiczne, bolesne obrzmienie piersi z jednoczesnym zaburzeniem wypływu pokarmu. Przewód mleczny został zatkany, przez co mleko nie wypływa w prawidłowy sposób z piersi. Ta bolesna dolegliwość najczęściej występuje między 2. a 14. dobą po porodzie 1,2.

Jakie są przyczyny zastoju pokarmu w piersiach?

Zastój pokarmu nie bierze się znikąd. Zwykle do jego wystąpienia przyczyniają się złe nawyki lub błędy w codziennym postępowaniu. Warto zatem poznać przyczyny zastoju pokarmu w piersiach, aby wiedzieć, czego unikać.

Najczęstszym powodem wystąpienia zastoju pokarmu jest zmniejszenie na skutek bólu lub stresu produkcji oksytocyny, czyli hormonu, dzięki któremu mleko swobodnie opuszcza kanaliki mleczne i wypływa brodawką. Przyczyną może stać się także zbyt rzadkie karmienia lub nieprawidłowa technika karmienia prowadząca do niedokładnego opróżniania gruczołu piersiowego 1.

Zastój pokarmu – objawy

Na wystąpienie zastoju pokarmu w piersiach wskazują takie objawy jak 1:

  • twarde i bolesne piersi,
  • ciepłota piersi wyższa niż zwykle,
  • napięta i błyszcząca skóra,
  • zaczerwienienie w obrębie piersi,
  • wklęsłość brodawek,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • ból i dyskomfort.

Po przystawieniu dziecka do piersi w przypadku zastoju mleko nie wypływa, a poznać to można po tym, że nie słychać odgłosu przełykania, kiedy dziecko ssie.

Zastój pokarmu – co robić?

W przypadku wystąpienia zastoju pokarmu w piersiach należy zwrócić szczególną uwagę na pozycję podczas karmienia. Właściwa pozycja to taka, w której żuchwa dziecka leży na miejscu z zastojem 3. Ważne jest także, by często przystawiać dziecko do piersi, 10-12 razy na dobę, do obu piersi podczas jednego karmienia 1.

Oprócz tego mama karmiąca może stosować ciepłe okłady przed karmieniem w celu rozszerzenia przewodów mlecznych i spowodowania wypływu mleka. Po karmieniu na same brodawki można położyć zimne okłady. Kolejnym sposobem jest głaskanie piersi w kierunku brodawki 3.

Na zastój pokarmu dobrze wpływa odpoczynek oraz duża ilość snu. Ważne jest także, aby zmniejszać napięcie nerwowe przy pomocy technik relaksacyjnych 13. Czasem pomocna bywa zmiana biustonosza lub dodanie nocnego karmienia.

Czy w przypadku zastoju pokarmu konieczna jest wizyta u lekarza?

O pomoc z poradzeniem sobie z zastojem mleka w piersiach można poprosić położną. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem. 2.

Do jakiego lekarza udać się w przypadku zastoju pokarmu? Taki problem można zgłosić ginekologowi prowadzącemu ciążę, opiekującemu się maluszkiem pediatrze lub swojemu lekarzowi rodzinnemu. Problemu zastoju pokarmu nie powinno się lekceważyć, ponieważ nie podjęcie odpowiednich działań w kierunku rozwiązania problemu może również powodować negatywne konsekwencje dla zdrowia kobiety.


  1. Ćwiek D., Kulesza-Brończyk B., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Położnych
  2. Nehring-Gugulska M., Karmienie piersią w teorii i praktyce, Kraków, wyd. Medycyna Praktyczna, 2017.
  3. Jasik J., Karmienie naturalne – cenny dar i kamień milowy opieki nad noworodkiem, Rocznik Lubuski, T. 40, cz. 2, 2014.