Pueria jest z Tobą
gdy...
Jesteś w ciąży

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Poranne mdłości to jeden z pojawiających się najwcześniejszej objawów ciąży. Przyczyną zaburzeń są zmiany hormonalne oraz pobudzenie układu autonomicznego. Na występowanie i nasilenie mdłości w ciąży może mieć także stan psychiczny ciężarnej. Dobra informacja jest taka, że rozważne postępowanie, obejmujące farmakologiczne i pozafarmakologiczne działania, pomoże skutecznie uporać się z nudnościami i wymiotami związanymi z ciążą.

alt

Nudności i wymioty w ciąży to problem, który dotyka od 50% do nawet 90% kobiet ciężarnych. Objawy te mogą być łagodne lub umiarkowane, występować przez krótki czas i nie wpływać na jakość życia, ale równie dobrze mogą też mieć ciężki przebieg i mocno dawać się we znaki.1 Dlatego tak ważne jest, aby obserwować swój organizm, a w razie potrzeby odpowiednio reagować.

Co na mdłości w ciąży najlepiej się sprawdzi? Kiedy ciążowe mdłości wymagają konsultacji z lekarzem? Odpowiadamy!

Nudności i wymioty w ciąży – jak z nimi walczyć?

W zależności od stopnia nasilenia nudności i wymiotów u ciężarnej można wdrożyć farmakologiczne lub niefarmakologiczne metody leczenia.

Postępowanie zachowawcze

Kobietom ciężarnym, które cierpią na poranne mdłości i wymioty w ciąży, należy przede wszystkim doradzić, by unikały ekspozycji na zapachy, pokarmy lub suplementy diety, które je wywołują. Należą do nich przede wszystkim pokarmy pikantne, kwaśne i o intensywnym zapachu, a także kofeina i preparaty żelaza. Wskazana jest dieta bogatobiałkowa i unikanie dużych ilości węglowodanów.2

Pomocne może okazać się jedzenie małych porcji pokarmu kilka razy dziennie oraz przyjmowanie dużych ilości płynów między posiłkami, a także trzymanie w pobliżu łóżka drobnych przekąsek, które pozwolą szybko wypełnić żołądek, znosząc tym samym poranne mdłości.2

Udowodnione działanie łagodzące mdłości w ciąży ma imbir, który stymuluje perystaltykę układu pokarmowego. W leczeniu ciążowych wymiotów wykorzystywane są także opaski uciskowe na rękę wykorzystujące techniki stosowane w akupresurze, jednak obserwacje nie potwierdziły ich skuteczności, dlatego uważa się, że działają na zasadzie placebo.1

Leczenie farmakologiczne

U kobiet, u których nudności i wymioty w ciąży utrzymują się pomimo stosowania środków zachowawczych, można zastosować liczne preparaty lecznicze.1 Leczenia farmakologicznego wymaga ok. 10% ciężarnych. Obejmuje ono stosowanie witaminy B6, leków przeciwhistaminowych prokinetycznych oraz innych preparatów.2 Nie powinno się go jednak wdrażać samodzielnie, ale pod kontrolą lekarza prowadzącego ciążę.

Mdłości w ciąży – kiedy do lekarza?

Wymioty w ciąży, które utrzymują się przez dłuższy czas, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie ciężarnej. Często wiążą się z utratą masy ciała oraz prowadzą do niedoborów witamin i minerałów. Dlatego w sytuacji, gdy domowe sposoby na mdłości w ciąży nie przynoszą rezultatów, a stan, zamiast się poprawiać, jeszcze się pogarsza, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc do lekarza.

Co na mdłości i wymioty oporne na leczenie?

Może się zdarzyć, że podjęte leczenie ciążowych mdłości nie przyniesie zadowalających efektów. U takich pacjentek można zastosować nawadnianie dożylne i suplementację składników odżywczych. Skutecznie może być też żywienie przez sondę jelitową.2 Warto jednak podkreślić, że problem opornych na leczenie nudności i wymiotów dotyczy jedynie niewielkiej liczby kobiet w ciąży, więc nie należy się tym przesadnie przejmować.


  1. Unzila A. Nayeri, Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – postępowanie krok po kroku, Ginekologia po dyplomie, 2012.
  2. Jaennifer R. Niebyl, Nudności i wymioty w czasie ciąży, Ginekologia po dyplomie, 2011.