Pueria jest z Tobą
gdy...
Planujesz dziecko

Dni płodne – kiedy mogę zajść w ciążę?

Przez pojęcie dni płodne należy rozumieć okres, kiedy może dojść do zapłodnienia. Każda miesiączkująca kobieta powinna znać swój kalendarz dni płodnych. To on stanowi źródło informacji dotyczące tego, kiedy są dni płodne, a kiedy niepłodne. Regularne powadzenie kalendarzyka dni płodnych jest szczególne ważne w przypadku stosowania naturalnych metod antykoncepcji. Jak obliczyć, kiedy wypadają dni płodne? Podpowiadamy!

alt

Cykl menstruacyjny – co to jest?

Znajomość przebiegu cyklu menstruacyjnego jest kluczowa dla każdej kobiety starającej się o dziecko. Cyklem miesiączkowym nazywamy regularnie powtarzające się zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety pod wpływem działania układu nerwowo-hormonalnego. Obejmują jajnik i błonę śluzową macicy, a ich rezultatem jest krwawienie, nazywane miesiączką lub menstruacją1. Wystarczy zatem, że dobrze zaobserwujesz swoje ciało i zachodzące w nim procesy, a dowiesz się, kiedy wypadają Twoje dni płodne.

Czym jest owulacja?

Owulacja jest jedną z faz cyklu menstruacyjnego i występuje w jego środku. Polega na uwolnieniu z jajnika dojrzałej do zapłodnienia komórki jajowej, zatem właśnie podczas owulacji możliwe jest zapłodnienie. Zakładając, że cykl miesiączkowy wynosi 28 dni, to owulacja przypada na ok. 14 dzień cyklu. Jest to czas, kiedy są największe szanse na zajście w ciążę2.

Dni płodne – kiedy wypadają? Sposoby obliczania dni płodnych

Istnieje szereg metod pozwalających na określenie dni płodnych kobiety. Najczęściej są one stosowane przez osoby wykorzystujące naturalne metody planowania rodziny do celów antykoncepcyjnych3.

Metoda kalendarzowa Ogino-Knausa

By móc zastosować tę metodę, musisz znać długość najkrótszego i najdłuższego cyklu menstruacyjnego. Pierwszy dzień owulacji określa się poprzez odjęcie 20 od najkrótszego cyklu, a ostatni poprzez odjęcie 11 od najdłuższego. Warto podkreślić, że metoda ta często bywa zawodna, a wyliczony dzień niekoniecznie musi być tym, kiedy najłatwiej jest zajść w ciążę4.

Metoda termiczna

Polega ona na codziennym wykonywaniu pomiarów temperatury w jamie ustnej lub pochwie (zawsze w tym samym miejscu) zaraz po przebudzeniu. Temperatura w drugiej połowie cyklu, po owulacji, wzrasta o ok. 0,4 ̊C. Czwartego dnia licząc od momentu podwyższenia temperatury, rozpoczynają się dni niepłodne. W interpretacji pomiarów pomaga obrazowanie ich na wykresach5.

Metoda obserwacji śluzu Billingsów

Kolejną metodą, którą można wykorzystać do przygotowania kalendarza dni płodnych, jest metoda termiczna. W tym przypadku należy obserwować śluz szyjkowy – ilość, lepkość, połysk, przezroczystość i ciągliwość. A to wszystko dlatego, że podczas jajeczkowania wygląd śluzu się zmienia. W tym czasie jest on obfity, przejrzysty i ciągliwy6.

Częste objawy charakterystyczne dla okresu owulacji to ból brzucha pojawiający się tuż przed jego wystąpieniem. Oprócz tego u wielu kobiet w tym czasie wzrasta libido.

Kalkulator dni płodnych – jak działa?

Ustalenie dni płodnych i dnia owulacji w dużym stopniu ułatwi kalkulator dni płodnych. Narzędzie to pozwala w dosłownie kilka sekund określić, kiedy wypadają dni płodne. Wystarczy podać pierwszy dzień ostatniej miesiączki i długość cyklu. Jest tylko jeden warunek – cykle menstruacyjne muszą być regularne. W przeciwnym razie wyliczenia kalkulatora dni płodnych mogą okazać się błędne i nie będą nadawać się do przygotowania kalendarza owulacji.

Znajomość kalendarza dni płodnych jest ważna z dwóch powodów. Dzięki niemu wiadomo, kiedy najlepiej starać się o dziecko ze względu na duże szanse na poczęcie. Z kolei osoby, które chcą ustrzec się przed nieplanowaną ciążą, mają świadomość, kiedy ryzyko spłodzenia dziecka jest największe.


  1. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, T.1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 571.
  2. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, T.1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 585-586.
  3. Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, przewodniczący Szamatowicz M., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, Ginekol Pol. 2010.
  4. Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, przewodniczący Szamatowicz M., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, Ginekol Pol. 2010, 2.
  5. Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, przewodniczący Szamatowicz M., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, Ginekol Pol. 2010, 2-3.
  6. Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, przewodniczący Szamatowicz M., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, Ginekol Pol. 2010, 3.