DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy, to jeden z kwasów Omega-3. Ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla układu nerwowego i mózgu. W związku z tym suplementacja zarówno samego DHA jak i kwasów Omega-3 ogólnie jest szczególnie zalecana w czasie ciąży.
Jakie jeszcze zadanie spełnia DHA? Czym się różni DHA w formie trójglicerydów (TG) od DHA w formie estrów etylowych (EE)? Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na DHA? Odpowiadamy!
DHA jest jednym z kwasów tłuszczowych wchodzących w skład kwasów Omega-3. DHA występuje w formie TG (naturalna postać występująca w organizmie ryb) oraz w postaci estrów etylowych (syntetyczna). Według badań, to właśnie trójglicerydy mają większą biodostępność i są lepiej wchłanianie oraz przyswajane przez organizm 1.
Kwas dokozaheksaenowy (DHA) ma istotne znaczenie dla rozwoju układu nerwowego i pracy mózgu. Zapotrzebowanie na DHA wzrasta w okresie ciąży szczególnie w III trymestrze i podczas karmienia piersią. DHA – wielonienasycony kwas tłuszczowy z rodziny omega-3 przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia i funkcjonowania mózgu 2, spożywany w czasie ciąży wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią 3. Dlatego każdej przyszłej mamie, zaleca się dietę bogatą w kwasy Omega-3 (są to głównie ryby), Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje suplementację co najmniej 200 mg DHA u wszystkich kobiet w ciąży. W przypadku kobiet, które nie spożywają ryb, konieczna może być nieco większa ilość DHA. Z kolei wszystkim mamom, u których pojawia się ryzyko wcześniejszego porodu, rekomenduje się 1000 mg DHA na dobę. Utrzymując odpowiedni poziom DHA dbasz nie tylko o prawidłowy rozwój swojego malucha, ale także o bezpieczny przebieg ciąży 4.
Suplementacja DHA, zarówno w ciąży, jak i na etapie laktacji jest bardzo ważna. Wybierając produkty z DHA warto zwrócić nie tylko uwagę na formę trójglicerydową, ale również źródło DHA w suplemencie – wielkość ryb, certyfikację pochodzenia, technologię wytwarzania wpływającą na smak i zapach kapsułek. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników bezpiecznym źródłem DHA dla kobiet w ciąży są małe ryby 5.
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35,
02-822 Warszawa,
(71) 714 94 00,
fax: (71) 714 94 10