Pueria jest z Tobą
gdy...
Suplementacja w ciąży

Co warto suplementować w czasie połogu?

Dużo mówi się o suplementacji w ciąży, a stosunkowo niewiele o suplementacji w połogu. Dostarczanie organizmowi niezbędnych mu składników odżywczych warunkujących prawidłowe funkcjonowanie jest w tym czasie szczególnie ważne, gdyż poród to bardzo duży wysiłek, po którym organizm kobiety potrzebuje odpowiednich warunków do jego wsparcia. Należy pamiętać że podstawowym źródłem witamin i mikroelementów jest zbilansowana dieta. Ma to znaczenie również z punktu widzenia laktacji. Sprawdź, po jakie suplementy po porodzie warto sięgnąć.

alt

Połóg a suplementacja – jakie suplementy wybrać po porodzie?

Dieta matki karmiącej powinna dostarczyć organizmowi niezbędnych mu witamin i składników mineralnych. W przypadku niedoboru jakiegoś składnika w diecie zalecana jest jego suplementacja. Nie ma jednak wskazań do tego, by kobieta w połogu przyjmowała wszystkie dostępne związki. Suplementacja powinna być dostosowana do kondycji i indywidualnych potrzeb.

Foliany

Właściwa podaż folianów w połogu i w okresie karmienia piersią przyczynia się do prawidłowych podziałów komórkowych oraz prawidłowej produkcji krwi u mamy i dziecka. Suplementacja folianami jest wskazana w ciąży i powinno się ją kontynuować w okresie połogu oraz karmienia piersią. Zaleca się sięgać po preparaty o udokumentowanym składzie i działaniu. W I trymestrze (do 12. tygodnia ciąży) rekomenduje się stosować 0,4-0,8 mg kwasu foliowego na dzień, a po 12. tygodniu ciąży do końca karmienia piersią 0,6-0,8 mg 1.

Żelazo

Właściwe odżywianie pozwala zapobiec niedoborom żelaza w diecie, którym może towarzyszyć obniżenie tolerancji na wysiłek fizyczny oraz które mogą powodować uczucie zmęczenia. Warto mieć świadomość, że niższa zawartość żelaza w organizmie matki podczas karmienia może prowadzić do niższego poziomu tego składnika u dziecka. Dlatego mama karmiąca powinna dostarczać organizmowi odpowiednią ilość żelaza, gdyż wspomoże to prawidłowy rozwój dziecka. Dopuszcza się suplementację żelaza do 30 mg na dzień u kobiet bez anemii ze stężeniem ferrytyny poniżej 60 mcg/l po 16. tygodniu ciąży 2. Suplementację żelazem najlepiej skonsultować z lekarzem po wykonaniu morfologii krwi.

Jod

Wzrost zapotrzebowania na jod obserwuje się w czasie ciąży, jak również podczas połogu i laktacji. Zawartość jodu w pokarmie matki jest uzależniona od zawartości jodu w diecie oraz puli zapasowej uwalnianej w tarczycy. Jeżeli kobieta karmiąca z jakichś powodów nie spożywa soli jodowanej lub stosuje dietę z ograniczoną ilością soli, zaleca się suplementację jodu. Aktualnie rekomendowana przez PTGiP dobowa ilość jodu dla kobiet karmiących piersią wynosi 200 µg 3.

Witamina D

Ważnym źródłem witaminy D dla człowieka jest jej synteza przez skórę, zachodząca dzięki ekspozycji na promienie słoneczne. Ze względu na małą liczbę dni słonecznych w roku dochodzi do ograniczenia jej syntezy przez skórę. Na niższe stężenie witaminy D narażone są kobiety karmiące piersią ze względu na wzmożoną utratę wapnia z kości. Dlatego w okresie laktacji zaleca się suplementację witaminy D w ilości 1500-2000 IU na dobę 2.

DHA

Ze względu na udowodnione znaczenie właściwej podaży DHA na prawidłowy rozwój dziecka już od pierwszych dni po urodzeniu kobiecie karmiącej zaleca się kontynuować suplementację DHA podjętą w czasie ciąży. DHA-wielonienasycony kwas tłuszczowy z rodziny omega-3 przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia i funkcjonowania mózgu 4. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg DHA dziennie. Spożywany w czasie ciąży wspomaga również prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią 2. Pozytywny wpływ na organizm obserwuje się w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie 250 mg kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych.

Cholina

Mleko matki jest bogate w cholinę, zatem okres laktacji jest czasem zwiększonego zapotrzebowania na ten składnik odżywczy 4. Dzienne zapotrzebowanie na cholinę u kobiet w trakcie połogu i laktacji wynosi 550 mg. W przypadku niedostatecznej podaży choliny wraz z dietą zaleca się jej suplementację7

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z suplementacją którejś z wymienionych substancji lub braku wiedzy w zakresie wskazań w danym przypadku skonsultuj się ze swoim lekarzem. Należy pamiętać też o dobrze zbilansowanej diecie. Sięgając po suplementy, warto wybierać te wysokiej jakości i z czystym składem – bez zbędnych dodatków takich jak substancje wypełniające, przeciwzbrylające, barwniki i konserwanty.


  1. Bednarek W., Karowicz-Bilińska A., Kotarski J. i in., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania preparatów żelaza chelatowego w położnictwie i ginekologii, P o l s k i e T o w a r z y s t w o G i n e k o l o g i c z n e, 2010.
  2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, 2020.
  3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów w u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekol Pol. 5/2014, 85, 395-399.
  4. Drosdzol-Cop A., Skrzypulec-Plinta V., Jainta N., Rola choliny w suplementacji ciężarnych, Forum Położnictwa i Ginekologii, Nr 48, 2019.