Pueria jest z Tobą
gdy...
Planujesz dziecko

Ciąża po 40. – jak ją dobrze zaplanować?

Coraz więcej kobiet ze względu na sytuację rodzinną lub finansową, albo po prostu brak gotowości na dziecko, skłania się ku późnemu macierzyństwu. Decyzja o zajściu w ciążę jest kwestią indywidualną. Trzeba jednak pamiętać, że z wiekiem płodność maleje, a zajście w upragnioną ciążę może być coraz trudniejsze. Nadal jednak ciąża w wieku 40 lat jest możliwa. Sprawdź, jak zajść w ciążę po 40.!

alt

Jak zajść w ciążę po 40. roku życia? Przygotowania do ciąży

Nie jest tajemnicą, że szanse na zajście w ciąże maleją wraz z wiekiem. Wraz z nim rośnie też ryzyko poronienia, powikłań ciążowych i komplikacji okołoporodowych. Dlatego tak ważne jest, by podjąć przygotowania do ciąży jeszcze przed zajściem w nią. Wielu powikłań można uniknąć, wykonując regularne badania, monitorując stan zdrowia i podejmując działania prowadzące do zmniejszenia ryzyka ich wystąpienia.

Zastanawiasz się, jak zajść w ciążę po 40., gdyż dotychczasowe starania nie przyniosły rezultatów? Przede wszystkim zgłoś się po pomoc do ginekologa, który Cię pokieruje i podpowie, co możesz zrobić, żeby zwiększyć szanse na poczęcie.

Ciąża w wieku 40 lat – jakie badania wykonać?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne kobietom planującym ciążę rekomenduje wykonanie kilku rodzajów badań. Wśród nich znajduje się m.in. morfologia krwi, badanie na grupę krwi, badanie ogólne moczu, badanie określające poziom glukozy we krwi, badania określające poziom hormonów tarczycy, cytologia czy USG narządu rodnego1. Do tego kobieta planująca ciążę w wieku 40 lat powinna zrobić komplet badań wykluczających choroby przewlekłe.

Ponadto kobietom powyżej 35. roku życia, które pomimo starań nie zachodzą w ciążę przez 6 miesięcy, zaleca się ocenę rezerwy jajnikowej2. Warto jeszcze wykonać badanie FSH i HCG, określające ilość gonadotropin w organizmie.

Badanie AMH – określenie wskaźnika rezerwy jajnikowej

Badanie hormonu antymüllerowskiego (AMH) to skuteczny sposób umożliwiający ocenę płodności kobiety. Wykonuje się je m.in. celem diagnozy zespołu przedwczesnego wygasania czynności jajnikowej2.

Oznaczenie poziomu hormonu odbywa się przez analizę laboratoryjną próbki krwi żylnej. Badanie AMH przynosi odpowiedź na pytanie, czy są szanse na ciążę po 40. roku życia.2

Ciąża po 40. – jak zwiększyć swoje szanse?

W przypadku problemów ze stanem zdrowia leczeniem zajmie się lekarz. Ty za to możesz zadbać o swój organizm i przygotować go na ciążę. W tym celu zadbaj o swoją dietę, by dostarczała ona Twojemu organizmowi niezbędnych mu składników odżywczych. Zwróć uwagę, by produkty żywieniowe były bogate w związki takie jak kwas foliowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, jod i witaminę D3 – składniki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dla kobiet planujących ciążę3.

Co jeszcze możesz zrobić? Wykonywać regularne ćwiczenia i wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Okazuje się bowiem, że systematyczne wykonywanie ćwiczeń u kobiet starających się o dziecko w późniejszym wieku mogą zwiększyć szanse na prawidłowy przebieg ciąży4.

Należy pamiętać, że ciąża po 40. roku życia traktowana jest jako ciąża wysokiego ryzyka ze względu na większe ryzyko powikłań. Dzisiejsza medycyna jest jednak bardzo dobrze rozwinięta, a nowoczesne metody pozwalają bezpiecznie poprowadzić ciążę i szczęśliwie ją zakończyć. W razie jakichkolwiek pytań w tym zakresie koniecznie porozmawiaj o swoich wątpliwościach z lekarzem prowadzącym.


  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu (dostęp: 2021.07.12)
  2. Krawczyńska M., Słowińska-Srzednicka J., Zastosowanie oznaczeń stężeń hormonu antymüllerowskiego (AMH) w diagnostyce chorób endokrynnych, Post N Med 2016; XXIX(12): 921-928.
  3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących (dostęp: 2021.07.12).
  4. Haakstad Lene A. H.,Voldner | Nanna, Bø | Kari, Pregnancy and advanced maternal age—The associations between regular exercise and maternal and newborn health variables, Acta Obstet Gynecol Scand. 2020, 99: 240-248.